חדשות

אקו-לב ובדיקת טרופונין מסייעים בחיזוי תוצאות COVID-19 (מתוך JACC)

29/10/2020

 

בחולים עם COVID-19 ועדות לערכי טרופונין מוגברים תועדו שיעורי תמותה גבוהים פי חמש, בהשוואה לאלו ללא עליות טרופונין, כאשר באלו עם טרופונין גבוה וממצאים חריגים מג'וריים בבדיקת אקו-לב תועד סיכון גבוה פי שש לתמותה, כך מדווחים חוקרים במאמר שפורסם בכתב העת Journal of the American College of Cardiology.

 

במסגרת המחקר ביקשו החוקרים לאפיין את הממצאים החריגים בבדיקת אקו-לב על-רקע נזק לשריר ואת החשיבות הפרוגנוסטית של ממצאים אלו בחולים עם COVID-19. לצורך כך, הם השלימו מחקר עוקבה בינלאומי, רב-מרכזי, שכלל שבעה בתי חולים בעיר ניו-יורק ומילאן, בהם אושפזו חולים עם הוכחה מעבדתית לזיהום בנגיף הקורונה אשר השלימו בדיקת אקו-לב ואק"ג בעת האשפוז. נזק לשריר הלב הוגדר ככל עליה בערכי טרופונין לבבי בעת ההתייצגות הקלינית או במהלך האשפוז.

 

מדגם המחקר כלל 305 חולים בגיל ממוצע של 63 שנים. נזק לשריר הלב זוהה ב-190 חולים (62.3%).

 

בהשוואה לחולים ללא נזק לשריר הלב, באלו עם נזק לשריר הלב תועדה שכיחות גבוהה יותר של ממצאים חריגים בתרשים אק"ג וממצאים חריגים מג'וריים בבדיקות אקו-לב (כולל הפרעה בתנועת דופן חדר שמאל, הפרעה בתפקוד גלובאלי של חדר שמאל, הפרעה בתפקוד דיאסטולי של חדר שמאל בדרגה II או III, הפרעה בתפקוד חדר ימין ותפליט פריקרדיאלי), כמו גם סמני דלקת גבוהים יותר.

 

שיעורי תמותה באשפוז עמדו על 5.2% בקרב חולים ללא נזק לשריר הלב, 18.6% באלו עם נזק לשריר הלב וללא ממצאים חריגים בבדיקת אקו-לב ועל 31.7% באלו עם נזק לשריר הלב וממצאים חריגים בבדיקת אקו-לב.

 

מניתוח רב-משתני עלה כי נזק לשריר הלב עם ממצאים חריגים בבדיקת אקו-לב לווה בסיכון מוגבר לתמותה, אך לא כך היה בנוכחות נזק לשריר הלב ללא עדות לממצאים חריגים מג'וריים בבדיקת אקו-לב.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי בקרב חולים עם COVID-19 לאחר בדיקת אקו-לב, אבנורמליות מבנית תועדה בקרוב לשני-שליש מהחולים עם נזק לשריר הלב. נזק לשריר הלב לווה בשיעורי תמותה גבוהים יותר באשפוז, בפרט בנוכחות ממצאים חריגים בבדיקת אקו-לב.

 

Journal of the American College of Cardiology. Published October 26, 2020

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<