חדשות

תרופות נוגדות טסיות עשויות להפחית את הסיכון לקרישיות בחולי Covid-19 (מתוך JACC: Basic to Translational Science)

07/03/2021

מחקר חדש שפורסם ב- JACC: Basic to Translational Scienceהציג עדויות חדשות המראות כי לחולי COVID-19 עם מחלה קשה יש הפעלה ממושכת של טסיות הדם התורמת ככל הנראה לבעיית הקרישיות הקשורה למחלת וירוס הקורונה.

"אנו יודעים שלמטופלים עם COVID-19 יש סיכון מוגבר לקרישיות יתר, למרות הטיפול בהפרין. במחקר זה מצאנו עדויות להפעלה משמעותית של טסיות דם בחולים המאושפזים עקב COVID-19, מה שמרמז שעלינו לשקול טיפול בנוגדי טסיות וכן בתרופות נוגדות קרישה כחלק מהטיפול" אמרה המחברת הראשית של המחקר, ד"ר מרינה קמרה לאתר החדשות הרפואיות Medscape.

המחקר הראה כי סערת הציטוקינים המתרחשת בחולי COVID-19 וחוסר האיזון בתפקוד האנדותל גורמים להפעלת תאים מסיבית שכוללת ייצור מוגבר של הגורם הרקמתי (Tissue factor, TF), בעיקר על ידי טסיות דם, גרנולוציטים ו-MVs. בנוסף, המחקר הראה כי יצירת הטרומבין הקשורה ל-MVs מתרחשת בחולים למרות הטיפול בנוגד קרישה מניעתי.  

המחקר הראה כי כאשר פלזמה של חולי COVID-19, נוספה לדם של נבדקים בריאים, היא גרמה להפעלת טסיות בדומה לתצפיות in vivo. השפעה זו פחתה על ידי תוספת מוקדמת של tocilizumab (נוגדן אנושי ל-IL-6), והעניקה לחוקרים תובנות לגבי הפעלת טסיות דם מתווכת IL-6 שמפעילה את עודף הקרישיות בחולי COVID-19, מה שמרמז על היעילות הפוטנציאלית של נוגדנים ל-IL-6 ותרופות נוגדות טסיות בחולי COVID-19.

נתוני מחקר זה מספקים את הרציונל מאחורי הניסוי הקליני המתמשך בהערכת האפקטיביות הפוטנציאלית של תרופות נוגדות טסיות ואנטגוניסטים ל-IL-6R בטיפול בחולי COVID-19.

לכתבה ב-Medscape

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<