חדשות

השוואת הוריאביליות ברמות הסוכר בדם בין מטופלי לנטוס ו-NPH/Lente (מתוך Diabetes Care)

02/01/2009

ממחקר חדש בילדים חולי סוכרת מסוג 1, עולה כי טיפול ב-Insulin Glargine מלווה בירידה גדולה יותר בוריאביליות ברמות הסוכר בדם, בהשוואה לטיפול NPH/Lente, כאשר משמש כטיפול בזאלי במתן זריקות יומיות מרובות.

 

ממחקרים קודמים עולה כי הוריאביליות ברמות הסוכר בדם, בשילוב עם HbA1c, מהווים מדד חשוב לאיזון רמות הסוכר ולסיכון לסיבוכים בטווח הארוך. Insulin Glargine (Lantus) הוא אינסולין בזאלי, ללא שיא פעילות ושונות מוגבלת בספיגה. מחקרים מצאו כי הטיפול מביא לאיזון טוב של רמות הסוכר בדם, עם ירידה במקרי היפוגליקמיה בהשוואה ל-NPH בטיפול במבוגרים עם סוכרת מסוג 1 או מסוג 2.

 

במחקר ביקשו החוקרים להעריך את הוריאביליות ברמות הסוכר בדם בעקבות טיפול בזאלי בלנטוס או NPH/Lente, במתבגרים עם סוכרת מסוג 1. מדגם המחקר כלל 90 חולים שהסכימו להשתמש במערכת ניטור מתמשך של רמות הסוכר להערכת בטיחות ויעילות טיפול בלנטוס ו-NPH/Lente עם Insulin Lispro כחלק מטיפול בזריקות יומיות מרובות.

 

מתחילת המחקר עד לשבוע 24, המשתתפים שטופלו בלנטוס זכו לירידה משמעותית בוריאביליות רמות הסוכר בדם, כפי שבא לידי ביטוי בסטיות התקן של ערכי הסוכר (שינוי ממוצע של 13.4- מ"ג לד"ל,  p<0.05), באמפליטודה של עקומות הסוכר (שינוי ממוצע של 34.4- מ"ג לד"ל,  p<0.05) ובערכי M (שינוי ממוצע של 9.6- מ"ג לד"ל,  p<0.03). בקבוצת המטופלים ב-NPH/Lente הירידה המקבילה בוריאביליות רמות הסוכר בדם לא הייתה משמעותית.

 

החוקרים מסכמים כי הטיפול בלנטוס מביא לירידה גדולה יותר בוריאביליות רמות הסוכר בדם, בהשוואה ל-NPH/Lente בילדים עם סוכרת מסוג 1. לירידה בוריאביליות של רמות הסוכר בדם עשויות להיות השלכות קליניות משמעותיות, כולל איזון הדוק יותר של רמות הסוכר עם סיכון נמוך יותר להיפוגליקמיה וירידה בשכיחות סיבוכים וסקולריים.

 

מגבלות המחקר כוללות בין השאר, מספר קטן מדי של אירועי היפוגליקמיה חמורים בכדי לזהות הבדלים בין הקבוצות וחוסר אפשרות לקבוע את ההשפעה של שלבים שונים בהתפתחות המינית על איזון רמות הסוכר והוריאביליות ברמות הסוכר בדם.

 

Diabetes Care. Published online December 23, 2008.

 

לידיעה במדסקייפ

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני