חדשות

טיפול בטסטוסטרון בגברים טרנסג'נדרים עלול להחמיר אקנה (J Am Acad Dermatol)

11/02/2019

 

טיפול חיצוני בטסטוסטרון מעלה את הסיכון לאקנה על החזה והבטן בגברים טרנסג'נדרים, כך עולה מתוצאות מחקר חדש, שפורסמו במהלך חודש ינואר בכתב העת Journal of the American Academy of Dermatology.

 

להערכת ההשפעה של טסטוסטרון על גדילת שיער ואקנה, החוקרים ערכו השוואה בין 90 גברים טרנסג'נדרים ובין 30 גברים ו-30 נשים סיסג'נדרים. בקרב הגברים הטרנסג'נדרים, 52% מאלו תחת טיפול בטסטוסטרון ו-9% מאלו שלא נטלו את הטיפול ההורמונאלי סבלו מאקנה על החזה (סיכון יחסי של 5.66, סיכון מיוחס של 82%). עם זאת, מדד IGAS (Investigator Global Assessment Scale), המשמש להערכת חומרת אקנה, לא היה שונה משמעותית בין גברים טרנסג'נדרים ואלו שלא נטלו טסטוסטרון.

 

מדדי Ferriman & Gallwey היו גבוהים יותר בגברים טרנסג'נדרים שנטלו טסטוסטרון, בהשוואה לגברים טרנסג'נדרים שלא נטלו טסטוסטרון או נשים סיסג'נדריות, אך המדדים היו נמוכים יותר בהשוואה לגברים סיסג'נדרים. גדילת שיער וחומרת אקנה היו חמורים יותר עם משך טיפול בטסטוסטרון.

 

דפוס שיער הגוף של גברים טרנסג'נדרים תחת טיפול בטסטוסטרון היה דומה יותר לזה שתועד בגברים סיסג'נדרים מאשר בנשים סיסג'נדריות או גברים טרנסג'נדרים שלא נטלו טסטוסטרון.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי אעפ"י שהחשיבות הקלינית של הבדלים אלו עשויה להשתנות בין מטופלים שונים, הממצאים מדגישים את הצורך שרופאי עור יהיו מעורבים בטיפול בחולים אלו, העשויים להיות מעוניינים בטיפול נוסף לגדילת שיער ו/או טיפול באקנה משנית לטיפול ההורמונאלי.

 

J Am Acad Dermatol 2019

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<