חדשות

טיפול ביולוגי בחולי פסוריאזיס עשוי להפחית את הסיכון להתפתחות דלקת מפרקים פסוריאטית (Arthritis Rheumatol)

12/09/2021

 

בחולים עם פסוריאזיס שקיבלו טיפול בתרופות ביולוגיות תועד סיכון נמוך יותר להתפתחות דלקת מפרקים פסוריאטית, כך עולה מתוצאות מחקר חדש מישראל בראשות יעל שלו רוזנטל מאוניברסיטת תל אביב, שפורסמו בכתב העת Arthritis & Rheumatology.

 

החוקרים מסבירים כי מספר תרופות ביולוגיות הוכחו כעדיפות על DMARD (Disease Modifying Anti-Rheumatic Drugs) בטיפול בתסמיני דלקת מפרקים פסוריאטית וכן הדגימו יעילות בהאטת נזק מפרקי. עם זאת, תרופות אלו אינן משמשות כקו-טיפול ראשון במקרים של פסוריאזיס בדרגה בינונית-עד-חמורה, בעיקר בשל העלות הגבוהה שלהן. ההשפעה של טיפול ביולוגי לפסוריאזיס על היארעות ומהלך הופעת דלקת מפרקים פסוריאטית אינה ידועה.

 

במחקר הנוכחי בחנו החוקרים את ההשפעה של טיפול ביולוגי לפסוריאזיס על היארעות דלקת מפרקים פסוריאטית. הם השלימו מחקר רטרוספקטיבי להערכת רשומות רפואיות ממוחשבות ממאגר קופת חולים מכבי, הכולל למעלה משני מיליון מבוטחים.

 

החוקרים התמקדו בקרב אלו שקיבלו טיפול ביולוגי כנגד פסוריאזיס, כולל Adalimumab (יומירה), Etanercept (אנברל), Infliximab (רמיקד), Ustekinumab (סטלרה), Secukinumab (קוסנטיקס), Ixekizumab (טאלץ), או Guselkumab (טרמפיה), אך לא אובחנו עם דלקת מפרקים פסוריאטית בעת התחלת הטיפול, או קודם לכן. לאחר מכן, הם התאימו לחולים אלו ביקורות תואמות לפי גיל בעת אבחנה, מין, מרווח זמן עד התחלת טיפול, מדד מסת גוף מקסימאלי והרגלי עישון.

 

החוקרים זיהו 687 חולים שקיבלו טיפול ביולוגי ו-2,278 ביקורות שלא קיבלו טיפול זה. עם זאת, שתי הקבוצות היו שונות במרבית המאפיינים ולכן החוקרים השלימו התאמה לפי PSM (Propensity Score Matching) ובסופו של דבר נכללו 1,326 משתתפים – 663 חולים שקיבלו טיפול ביולוגי ו-663 חולים שלא קיבלו טיפול ביולוגי.

 

מהנתונים עולה כי בקבוצת הביקורת תועד סיכון מוגבר לדלקת מפרקים פסוריאטית, בהשוואה לאלו שקיבלו טיפול ביולוגי. מניתוח רב-משתני עלה גם סיכון מוגבר לדלקת מפרקים פסוריאטית בקבוצת הביקורת, בהשוואה לחולים שקיבלו טיפול ביולוגי (יחס סיכון מתוקן של 1.39, רווח בר-סמך 95% של 1.03-1.87).

 

החוקרים קוראים להשלים מחקרים נוספים במטרה להבין את היקף הקשר בין טיפול ביולוגי ובין היארעות דלקת מפרקים פסוריאטית. עם זאת, תוצאות המחקר הנוכחי מצביעות על סיכון מופחת באופן מובהק סטטיסטית ומשמעותי קלינית בסיכון להתפתחות דלקת מפרקים פסוריאטית בחולים שקיבלו טיפול ביולוגי כנגד פסוריאזיס.

 

Arthritis Rheumatol. 2021

 

לידיעה ב-Healio

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<