חדשות

השוואת סליל הידרוג'ל אל מול סליל סטנדרטי בטיפול במפרצת (מתוך כנס ה-ISC)

12/02/2019

 

בהשוואה לשימוש בסליל פלטינום סטנדרטי במהלך פרוצדורה אנדווסקולארית, בחולים שטופלו בדור שני של סלילי הידרוג'ל תועדו שיעורים נמוכים יותר משמעותית של הישנות מפרצת, לצד פרופיל אירועים חריגים דומה, כך עולה מתוצאות מחקר HEAT (Hydrogel Endovascular Aneurysm Treatment), שפורסמו במהלך כנס ה-International Stroke Conference.

 

מחקר HEAT לאחר-שיווק כלל 600 חולים בגילאי 18-75 שנים מ-46 מרכזים בארצות הברית וקנדה. כל המשתתפים אובחנו עם מפרצת לא-מטופלת, בגודל שנע בין 3 מ"מ ועד 14 מ"מ. במרבית המקרים מדובר היה במפרצת ללא קרע.

 

במהלך פרוצדורה אנדווסקולארית, כל המשתתפים חולקו באקראי לטיפול בסליל פלטינום סטנדרטי או במערכת החדשה. שתי הקבוצות היו בעלות מאפיינים דומים בתחילת המחקר. החוקרים השלימו הערכה של החולים לפני הניתוח ובביקורים סדירים לאחר מכן.

 

התוצא העיקרי היה הישנות מפרצת, אשר הוגדרה בנוכחות כל התקדמות בסולם Raymond-Roy Aneurysm Occlusion Scale. החוקרים גם דירגו את המפרצות על-בסיס מדד Meyer Aneurysm Occlusion Scale.

 

הסקירה כללה 231 חולים בקבוצת הטיפול בסליל הסטנדרטי ו-222 חולים בקבוצת הטיפול בסליל הידרוג'ל לאחר 18-24 חודשים. התוצא העיקרי של רה-קנליזציה לפי מדד Raymond-Roy Scale תועד ב-15.4% מהחולים בקבוצת הטיפול הסטנדרטי וב-4.4% מאלו בקבוצת הטיפול בסלילי הידרוג'ל.

 

התועלת של סלילי הידרוג'ל הייתה גדולה יותר בחולים עם מפרצת עם ובלי עדות לקרע, אם כי תוצא זה לא הוגדר כתוצא של המחקר. בקרב אלו ללא קרע, אחוז הרה-קנליזציה עמד על 11.9% עם סליל פלטינום ועל 3.2% עם סליל הידרוג'ל. בקרב אלו עם עדות לקרע, השיעורים המקבילים עמדו על 23.5% ו-7.9%, בהתאמה. לפי סולם Meyer Scale, שיעורי רה-קנליזציה עמדו על 27% בקבוצת סלילי פלטינום ועל 13% עם סלילי הידרוגל.

 

חסימה ראשונית מלאה תועדה ב-28% מהחולים בקבוצת הטיפול בסלילי פלטינום, לעומת 18% מאלו בקבוצת הטיפול בסלילי הידרוג'ל, אך החוקרים זיהו עליה פרוגרסיבית גדולה יותר לאחר 3-12 חודשים ולאחר 12-24 חודשים. טיפול חוזר נדרש ב-8% מהחולים שטופלו בסליל פלטינום וב-5% מהמטופלים בסלילי הידרוג'ל.

 

לא תועדו הבדלים משמעותיים בשיעורי התמותה (3% עם סליל סטנדרטי לעומת 2% עם הידרוג'ל), או בשיעור האירועים החריגים, כולל דימום על-רקע הסליל או הפרוצדורה (25% לעומת 22%, בהתאמה). לא תועדו הבדלים במדדי Modified Rankin Scale בין הקבוצות.  מעניין לציין, כי איכות החיים השתפרה באופן דומה בשתי הקבוצות.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי ממצאי המחקר תומכים בשימוש בסלילי ג'ל, להם תועלת ארוכה יותר, ללא עליה בסיכון לאירועים חריגים.

 

מתוך כנס ה-ISC

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני