חדשות

גישה אופטימית לחיים עשויה להוביל לתוחלת חיים ארוכה יותר (JAMA Netw Open)

05/10/2019

 

ממצאי מחקר חדש, אשר פורסמו בכתב העת JAMA Network Open, מעידים על קשר בין אופטימיות ובין סיכון מופחת לתמותה מכל-סיבה, כמו גם סיכון מופחת למחלות לב וכלי דם.

 

במסגרת המחקר ביקשו החוקרים להשלים מטה-אנליזה וסקירה שיטתית להערכת הקשר בין אופטימיות ובין הסיכון לאירועים קרדיווסקולאריים ותמותה מכל-סיבה. הם השלימו חיפוש במאגרי PubMed, Scopus ו-PsycINFO לזיהוי מחקרי עוקבה שבחנו את הקשר בין אופטימיות ופסימיות ובין אירועים קרדיווסקולאריים (משלב שכלל תמותה קרדיווסקולארית, אוטם לבבי לא-פטאלי, אירוע מוחי ו/או הופעה חדשה של אנגינה) ו/או תמותה מכל-סיבה.

 

החיפוש הוביל לזיהוי 15 מחקרים, אשר כללו 229,391 משתתפים. מבין אלו, 10 מחקרים סיפקו נתונים אודות אירועים קרדיווסקולאריים ותשעה מחקרים דיווחו על תמותה מכל-סיבה. משך המעקב הממוצע עמד על 13.8 שנים (טווח 2-40 שנים).

 

מניתוח הנתונים עלה קשר מובהק סטטיסטית בין גישה אופטימית ובין סיכון מופחת לאירועים קרדיווסקולאריים (סיכון יחסי של 0.65, p<0.001), עם הטרוגניות רבה. בדומה, החוקרים זיהו קשר בין גישה אופטימית ובין סיכון מופחת משמעותית לתמותה מכל-סיבה (סיכון יחסי של 0.86, p<0.001), עם הטרוגניות מתונה..

 

התוצאות נותרות זהות בעקבות ניתוח לפי תתי-קבוצות לפי אופן ההערכה, משך המעקב, מין ותקנון לדיכאון וערפלנים אפשריים אחרים.

 

ממצאי המחקר מעידים כי גישה אופטימית מלווה בסיכון מופחת לאירועים קרדיווסקולאריים ותמותה מכל-סיבה. החוקרים קוראים להשלים מחקרים נוספים במטרה להגדיר טוב יותר את המנגנונים הביו-התנהגותיים בבסיס הקשר הנ"ל ולבחון את התועלת האפשרית של התערבויות שנועדו לעודד אופטימיות או להפחית פסימיות.

 

JAMA Netw Open 2019

 

לידיעה ב-MedPage Today

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<