חדשות

רשימת עשרת האמצעים הטכנולוגיים המסוכנים לבריאות לשנת 2020 (רשימת ה-ECRI)

10/10/2019

 

הסיכון לתקלה ושימוש לרעה במהדקים כירורגיים לגרימת נזק למטופלים מופיע במקום הראשון של רשימת האמצעים הטכנולוגיים המסוכנים לבריאות בשנת 2020.

 

פציעות ותמותה משנית לשימוש לרעה במהדקים כירורגיים מהווים סיכון משמעותי, הניתן למניעה. מהדקים אלו זכו לתשומת לב רבה בשנה החולפת, כאשר מנהל המזון והתרופות האמריקאי פרסם אזהרה לרופאים אודות העליה במספר הדיווחים בנוגע לשימוש בציוד זה, כולל 366 מקרי תמותה בין השנים 2011-2018 ולמעלה מ-9,000 פציעות חמורות. בחודש יוני האחרון, פאנל מומחים מטעם הסוכנות המליץ לסווג מחדש את המהדקים הכירורגיים מציוד רפואי בדרגה I, הנתון רק לאמצעי בקרה כלליים, למכשירים בדרגה II, הנתונים לאמצעי בקרה כלליים וספציפיים.

 

רשימת עשרת האמצעים הטכנולוגיים המסוכנים לביאות מטעם ה-ECRI מתבססת על סקירה קפדנית של אמצעים שונים ודיווחים ציבוריים ופרטיים.

 

במקום השני לאחר מהדקים כירורגיים מופיעה בדיקת אולטרה סאונד POCUS (Point-Of-Care Ultrasound), בשל העליה בשימוש באמצעי זה העשויה להוביל לשימוש לרעה ולאבחנות שגויות. ההצעה של הכותבים היא למרכזים רפואיים להקפיד על הכשרה והסמכה, תיעוד בחינות, שימור נתונים וכן התייחסות לסוגיות ספציפיות להתמחות, דוגמת פיתוח פרוטוקולי בדיקה התואמים להנחיות והמלצות שפורסמו בנושא.

 

במקום השלישי ברשימה מופיעים זיהומים על-רקע טעויות בתהליכי סטריליזציה במרפאות ומרפאות שיניים. אי הקפדה על ניקוי וטיהור הולמים של פריטים מזוהמים עלול להוביל לחשיפת מטופלים לפתוגנים אלימים.

 

הסיכון הכרוך בשימוש בצנתר ורידי מרכזי עם המו-דיאליזה ביתית מגיע למקום הרביעי ברשימה. לאחרונה פורסמה הודעה בארצות הברית התומכת בהגדלת היקף הטיפולים הביתיים לחולים עם מחלת כליות. עם זאת, קיים החשש כי טיפולי המו-דיאליזה בבית באמצעות צנתר ורידי מרכזי יחשפו את המטופלים לסיכונים העולים על התועלת.

 

במקום החמישי ברשימה מופיעות פרוצדורות ניתוחים רובוטיים ללא עדויות ובהמשך הרשימה מופיעים עומס התראות ואזהרות העלולים לגרום להצפת מידע לרופאים; סיכונים הנוגעים לבטיחות מידע רפואי ברשת האינטרנט, בעיקר כאשר ישנו חיבור ביתי לסביבת הטיפול הרפואי; העדר נתונים אודות בטיחות בדיקות MRI במטופלים עם שתלים, כולל חוסר מודעות לשתל של המטופל העלול להציב את הנבדק בסיכון; טעויות בטיפול רפואי, דוגמת טעויות במועד מתן טיפול ברשומה הרפואית הממוחשבת; אובדן ברגים ומסמרים בציוד רפואי, העלול להוביל לתוצאות הרות אסון.

 

רשימת ה-ECRI

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<