חדשות

שלד חיצוני בבקרה מוחית מסייע למטופל עם נכות של ארבע גפיים ללכת (Lancet Neurol)

12/10/2019

 

גבר בן 28 שנים עם מגבלה בתנועות הזרועות לאחר פציעה חמורה בעמוד השדרה הצווארי יכול כעת להניע את הזרועות במספר כיוונים וללכת בעזרת שלד חיצוני התלוי מהתקרה. ההשתלה הדו-צדדית של מקליטים אל-חוטיים מעל הקורטקס התחושתי-מוטורי של המוח ופענוח נתונים אלקטרוקורטיקוגרפיים אפידוראלים שנוצרו הוביל להשגת יעדים אלו.

 

המטופל סבל מנזק לחוט השדרה בגובה C4-C5, הוא הצליח לכווץ את השריר הדו-ראשי להניע את הזרועות בגובה המרפק והצליח להזיז את שורש כף יד שמאלץ. פרט לכך, הוא סבל מחסר תחושתי ומוטורי מלא. בתחילת הדרך הוא נעזר רק בכיסא גלגלים, אשר תופעל באמצעות מוט בשליטת הזרוע השמאלית. הוא הוגדר כמועמד לניסוי מאחר ובדיקת הדמיה הצביעו על יצירת אותות קורטיקאליים כאשר הוא דמיון עצמו מניע את כל גפיו.

 

המטופל למד מחדש כיצד להניע את הידיים והרגליים באמצעות ממשק מוח-מחשב, תחילה באופן פעיל במשחקי מחשב, לאחר מכן הזזת דמות ממוחשבת ובסופו של דבר התקדם לשלד החיצוני.

 

בפעם הראשונה, מטופל בעל נכות של ארבע גפיים הצליח ללכת ולשלוט בשתי הזרועות באמצעות מכשור שכלל פענוח אותות מהמוח בזמן אמת לשלוט בשלד החיצוני.

 

מדובר במשתתף אחד במחקר מתמשך להערכת ישימות הטכנולוגיה. הפרויקט שזכה לשם Brain Computer Interface נועד לבחון אם לאחר אימון, אדם עם מוגבלות מוטורית חמורה יכול לשלוט במכשירים תפקודיים חליפיים מורכבים, דוגמת שלד חיצוני עם ארבע גפיים, ע"י פענוח הקודים של הפעילות החשמלית במוחו.

 

לא מדובר במחקר הראשון בו שלד חיצוני שימש לסייע בשיקום או בהחלמה נוירולוגית לאחר אירע מוחי או נזק חמור לעמוד שדרה צווארי. עם זאת, בניגוד לעבודות קודמות, כעת החוקרים בחרו בגישה כל-גופית ולא התמקדו רק בזרועות או רק בגפיים התחתונות.

 

 Lancet Neurol. Published online October 3, 2019

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<