חדשות

עודף-משקל מקצר את תוחלת החיים בארבע שנים (מתוך דו''ח ה-OECD)

13/10/2019

 

מנתונים חדשים מטעם ה-OECD (Organization for Economic Co-operation and Development) אודות השמנה עולה כי עודף-משקל לבדו מקצר את תוחלת החיים בקרוב לשלוש שנים, בממוצע, כאשר בארצות הברית נרשמה ירידה של ארבע שנים בתוחלת החיים בנוכחות עודף-משקל.

 

לפני כעשור, ב-35 מדינות החברות ב-OECD, כאחד מכל חמישה אנשים סבל מהשמנה. שיעור זה כיום עומד כל כאחד מכל ארבעה אנשים, כך שכיום ישנם 50 מיליון אנשים נוספים הסובלים מהשמנה.  יתרה מזאת, שלושה מכל חמישה תושבים במדינות עשירות מוגדרים כבעלי משקל עודף.

 

בחלק מהמדינות הנתונים גרועים עוד יותר. לדוגמא, בבריטניה שניים מכל שלושה תושבים סובלים מעודף משקל ואחד מכל שלושה סובל מהשמנה. בארצות הברית, כ-40% מהמבוגרים וקרוב ל-20% מהילדים סובלים מהשמנה.

 

בממוצע כמחצית מהאנשים אינם מקפידים על תזונה בריאה, פעילות סדנטרית מהווה 40% מזמן העירות, אחד מכל שלושה אנשים אינו מקפיד על פעילות גופנית מספקת ושניים מכל חמישה אינם אוכלים כמות מספקת של ירקות ופירות.  כתוצאה מכך, במידה ולא יחולו שינויים במגמות אלו, במהלך 30 השנים הבאות קרוב ל-60% מכלל המקרים החדשים של סוכרת ינבעו מעודף-משקל, כמו גם 18%, 11% ו-8% מכלל המקרים של מחלות לב וכלי דם, דמנציה וממאירות, בהתאמה.

 

בדו"ח הנוכחי אודות השמנה, המהווה את הדו"ח הראשון מסוגו מזה עשר שנים, מומחי ה-OECD מדגישים כיצד מדינות יכולות לקצור יתרונות כלכליים, לצד שיפור בבריאות הציבור, בעקבות השקעה בגישות יעילות כנגד העליה בשיעורי השמנה. מדיניות שנועד להביא לשינוי בסביבה המעודדת השמנה מהווה נקודה חשובה והשקעה מצוינת.

 

עוד מדווחים הכותבים כי השמנה בילדות והשמנה חולנית, אשר בעבר היו נדירות, הפכו נפוצות הרבה יותר כיום. השמנה מהווה כיום נטל משמעותי על הפרט, הקהילה והכלכלה במדינות ה-OECD ומעבר לכך.

 

מתוך דו''ח ה-OECD

 

לידיעה במדסקייפ

 

הערת מערכת:

אתם מוזמנים להציץ במחשבון שפיתחנו בשיתוף עם טבע  המציג את ההשפעה של הפחתת משקל להורדת הסיכון להתפתחות מחלות הקשורות להשמנה.

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<