חדשות

החשיבות הפרוגנוסטית של הופעה חדשה של פרפור פרוזדורים לאחר TAVR (מתוך JACC Cardiovasc Interv)

22/10/2019

 

בחולים ללא היסטוריה של פרפור פרוזדורים המפתחים את הפרעת הקצב בתוך חודש מפרוצדורת TAVR (Transcatheter Aortic Valve Replacement) תוצאות גרועות יותר בטווח הארוך, בהשוואה לאלו עם פרפור פרוזדורים ידוע טרם הפרוצדורה, או אלו ללא הפרעת הקצב, כך עולה מתוצאות מחקר חדש שפורסמו בכתב העת JACC Cardiovascular Intervention.

 

החוקרים זיהו 72,660 חולים בגילאי 65 שנים ומעלה, אשר השלימו פרוצדורת TAVR בין 2014-2016. היסטוריה של פרפור פרוזדורים הוגדרה על-בסיס אבחנת הפרעת הקצב במהלך שלוש השנים שקדמו ל-TAVR והופעה חדשה של פרפור פרוזדורים הוגדרה כאשר הפרעת הקצב זוהתה במהלך האשפוז ל-TAVR או בתוך 30 ימים לאחר הפרוצדורה בחולים ללא היסטוריה קודמת של הפרעת הקצב. התוצאים שנכללו כללו את התמותה מכל-סיבה ואשפוזים חוזרים בשל דימומים, אירועים מוחיים ואי-ספיקת לב.

 

מהנתונים עולה כי ב-29,563 משתתפים (40.7%) היה ידוע על פרפור פרוזדורים קודם וב-2,948 משתתפים (6.8%) זוהתה הופעה חדשה של הפרעת הקצב. בחולים עם פרפור פרוזדורים קודמת תועד הנטל הגדול ביותר של תחלואה נלווית.

 

לאחר מעקב של 73,732 שנות-אדם, שיעורי התמותה היו גבוהים יותר בקרב חולים עם הופעה חדשה של פרפור פרוזדורים, בהשוואה לאלו בהם היה ידוע על הפרעת הקצב קודם לכן ואלו ללא היסטוריה של הפרעת הקצב (29.7, 22.6  ו-12.8 ל-100 שנות-אדם, בהתאמה, p<0.001). לאחר תקנון למאפייני החולים ונפח פרוצדורות TAVR בבית החולים, הופעה חדשה של פרפור פרוזדורים נותרה קשורה באופן מובהק סטטיסטית עם סיכון מוגבר לתמותה, בהשוואה לחולים ללא הפרעת הקצב (יחס סיכון מתוקן של 2.068) ואלו עם פרפור פרוזדורים ידוע (יחס סיכון מתוקן של 1.35).

 

החוקרים מדווחים כי הופעה חדשה של פרפור פרוזדורים לוותה בסיכון גבוה יותר לדימומים (יחס סיכון של 1.66), אירועים מוחיים (יחס סיכון של 1.92) ואי-ספיקת לב (יחס סיכון של 1.98), בהשוואה לחולים בהם היה ידוע על פרפור הפרוזדורים טרם הפרוצדורה.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי בחולים המיועדים לפרוצדורת TAVR, הופעה חדשה של פרפור פרוזדורים לוותה בסיכון מוגבר לתמותה ואירועי דמם, אירועים מוחיים ואשפוזים בשל אי-ספיקת לב, בהשוואה לחולים עם היסטוריה של הפרעת הקצב טרם הפרוצדורה ואלו ללא פרפור פרוזדורים.

 

JACC Cardiovasc Interv. 2019

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<