חדשות

פעילות גופנית מפחיתה את הסיכון של מבוגרים לחלות בסרטן ושל מחלימים מסרטן לתמותה מוקדמת (Medicine and Science in Sports and Exercise)

23/10/2019

באדיבות האגודה למלחמה בסרטן

 

חוקרים מה-NIH, מכוני מחקר ואוניברסיטאות שונות בארה"ב ביקשו לבדוק את ההשפעה של פעילות גופנית על הסיכון בקרב מבוגרים בריאים לחלות בסרטן, ובקרב מחלימי סרטן לתמותה מוקדמת מכל סיבה ומסוגי סרטן שונים. לשם כך, החוקרים ערכו ניתוח סטטיסטי של הראיות המדעיות בדוח 2018 של הוועדה המדעית המייעצת של ממשל ארה"ב על הקשר בין פעילות גופנית לסרטן (מאות מחקרים אפידמיולוגיים עם עשרות מיליוני אנשים), וכן של עשרות מחקרים מעודכנים יותר. המשתתפים מילאו שאלונים על הפעילות הגופנית שביצעו: רמת עצימות, סוגי פעילויות לשעות הפנאי בדרגות מאמץ שונות (למשל הליכה, ריצה, רכיבה על אופניים), תדירות ומשך ביצוען.

 

הממצאים הראו קשר מובהק סטטיסטי בין ביצוע פעילות גופנית בעצימות גבוהה לעומת עצימות נמוכה בקרב אנשים בריאים, ובין ירידה בסיכון לחלות בסרטן חודרני ממספר סוגים: סרטן שלפוחית השתן (15%), שד (21-12%), מעי גס (19%), רחם (20%), ושט (21%), קיבה (19%) וכליה (12%).

 

בניתוח מחקרים מעודכנים ביותר שעסקו בקשר בין פעילות גופנית בקרב מחלימי סרטן השד, המעי הגס והערמונית ובין תמותה באופן כללי או מהמחלה, נמצא קשר בעל מובהקות מתונה בין ביצוע פעילות גופנית רבה ביותר לעומת פעילות מועטה ביותר, וירידה בסיכון לתמותה מכל סיבה ומסוגי סרטן ספציפיים.

 

במחלימות סרטן השד, עצימות גבוהה ביותר של פעילות גופנית, לעומת עצימות נמוכה ביותר הייתה קשורה בירידה של 48% בסיכון לתמותה מכל סיבה וב-38% ספציפית לתמותה מסרטן השד. פעילות גופנית שבועית המאומצת פי 10 מפעילות נמוכה ביותר, הייתה קשורה במחלימות סרטן השד בירידה של 27% בסיכון לתמותה מכל סיבה, ושל 25% לתמותה מסרטן השד.

 

במחלימי סרטן המעי הגס, נמצא קשר עקבי בין פעילות גופנית שבוצעה אחרי האבחנה בעצימות גבוהה ביותר לעומת עצימות נמוכה ביותר, ובין תמותה מכל סיבה ומסרטן המעי הגס (בטווח של 42-38%). במטא-אנליזה של מחקרים עדכניים נמצא כי ביצוע פעילות גופנית בעצימות גבוהה ביותר, לעומת נמוכה ביותר היה קשור בירידה בטווח שבין 25% וכ-50% בסיכון לתמותה הספציפית מסרטן המעי הגס.

 

במחלימי סרטן הערמונית, פעילות גופנית שבוצעה אחרי האבחנה בעצימות גבוהה ביותר לעומת עצימות נמוכה ביותר הייתה קשורה לירידה של 38% בתמותה מסרטן הערמונית. ירידה בעלת קשר מובהק סטטיסטית נרשמה בסיכון לתמותה מכל סיבה בקרב מחלימי סרטן הערמונית שעסקו בפעילות גופנית בעצימות גבוהה, או בתדירות רבה ובמידה מאומצת.

 

לסיכום, ביצוע פעילות גופנית סדירה בעצימות בינונית עד גבוהה קשורה בירידה בסיכון לחלות בסרטן מסוגים שונים ובעלייה בהישרדות מסוגי סרטן שונים.

 

המחקר פורסם במהדורת יוני 2019 של כתב העת Medicine and Science in Sports and Exercise

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<