חדשות

שיקום לבבי מלווה בשיפור הישרדותי בחולים לאחר ניתוח מסתם לב (JAMA Cardiol)

27/10/2019

 

שיקום לבבי מלווה בשיעורים נמוכים יותר של תמותה או אשפוזים חוזרים לבית החולים במהלך השנה שלאחר ניתוח פתוח בשל מחלת מסתם לבבי, אם כי קיימים הבדלים ניכרים בשיעורי השלמת שיקום לבבי לאחר ניתוחים אלו בין אוכלוסיות ואזורים גיאוגרפיים שונים, כך מדווחים חוקרים במאמר שפורסם בכתב העת JAMA Cardiology.

 

במסגרת המחקר ביקשו החוקרים לבחון את מאפייני המשתתפים בתכניות שיקום לבבי והתוצאות לאחר ניתוח מסתם לבבי, כולל אשפוזים חוזרים ותמותה. מחקר העוקבה כלל חולים שנותחו בשנת 2014, עם מעקב אשר נמשך עד 2015.  ניתוח סטטיסטי שימש להערכת הקשר בין מאפיינים סוציו-דמוגרפיים וקליניים ובין השתתפות בתכנית שיקום לב.

 

החוקרים בחנו את הקשר בין השתתפות בתכנית שיקום לבבי ובין הסיכון לאשפוזים ותמותה לאחר שנה אחת.

 

מדגם המחקר כלל 41,369 חולים (גיל חציוני של 73 שנים, 40.9% נשים) לאחר ניתוח מסתם פתוח בשנת 2014. פחות ממחצית מהמשתתפים (43.2%) שהשלימו ניתוח מסתם לקחו חלק בתכנית שיקום לבבי.

 

החוקרים מדווחים כי הם זיהו כי במספר קבוצות אתניות זוהו סיכויים נמוכים יותר להשתתפות בתכניות שיקום לבבי לאחר ניתוח מסתם, בהשוואה לחולים לבנים, כולל אסיאתים (יחס סיכויים של 0.36), שחורים (יחס סיכויים של 0.60) והיספאנים (יחס סיכויים של 0.36). בקרב חולים בהם בוצע במקביל ניתוח מעקפים של העורקים הכליליים תועד סיכוי גבוה יותר להשתתפות בתכנית שיקום לבבי (יחס סיכויים של 1.26), בהשוואה לאלו בהם לא בוצע ניתוח מעקפים במקביל.

 

עוד זוהו הבדלים באזור הגיאוגרפי, כאשר מטופלים באזור המערב התיכון היו בעלי סיכוי גבוה יותר לקחת חלק בתכניות שיקום לבבי (יחס סיכויים של 2.40), בהשוואה לאלו בדרום ארצות הברית.

 

השתתפות בתכנית שיקום לבבי לוותה בשיעור נמוך יותר של אשפוזים לאחר שנה מהשחרור (יחס סיכון של 0.66), לצד ירידה אבסולוטית של 4.2% בסיכון לתמותה לאחר שנה אחת (יחס סיכון של 0.39).

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי ממצאים אלו מעידים על יתרונות שיקום לבבי לאחר ניתוח מסתם לבבי, הן מבחינת הפחתת האשפוזים והן מבחינת התמותה. הממצאים גם מצביעים על הבדלים בשיעורי הגישה לתכניות אלו, הן בין קבוצות אתניות והן בין אזורים גיאוגרפיים שונים.

 

JAMA Cardiol. Published online October 23, 2019

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<