חדשות

לאידוי השפעה גרועה מסיגריות על בריאות הלב (מתוך כנס ה-AHA)

16/11/2019

 

בקרב אלו המשתמשים בסיגריות אלקטרוניות תועדו תוצאות גרועות יותר מאלו שתועדו עם שימוש בסיגריות רגילות בכל הנוגע לתפקוד כלי הדם הקטנים המספקים דם ללב, כך עולה מתוצאות מחקר חדש שהוצגו במהלך הכנס השנתי מטעם ה-American Heart Association.

 

המחקר הנוכחי כלל 30 משתתפים (22 גברים, 8 נשים) אשר השלימו בדיקת אקו-לב עם חומר ניגוד לשריר הלב לאחר הימנעות מעישון במהלך הלילה. גיל המשתתפים הממוצע עמד על 28 שנים ומדובר היה בקבוצה של נבדקים בריאים, ללא היסטוריה של השמנה.

 

החוקרים מדווחים כי שינויים פיזיולוגיים בין מנוחה ובין מאמץ אחיזת-יד להדמיית דחק הדגימו תגובות די דומות של נפח הדם לשריר הלב בין משתמשים בסיגריות אלקטרוניות וסיגריות רגילות מיד לאחר עישון, בהשוואה לביקורות שלא עישנו סיגריות או סיגריות אלקטרוניות (4.3%- ו-0.9%- לעומת 2.7%+ מתחילת הניסוי).

 

עם זאת, בקבוצת המשתמשים בסיגריות אלקטרוניות תועדו תוצאות גרועות יותר, בהשוואה לאלו שעישנו סיגריות רגילות, במהירות זרימת הדם לשריר הלב (4.7%- לעומת 34.7%+, p=0.005) וזרימת הדם לשריר הלב (5.8%- לעמת 30.5%+, p=0.023). בשתי הקבוצות שני המדדים היו גרועים יותר, בהשוואה לביקורות (66.8%+ ו-72.1%+, בהתאמה).

 

החוקרים מסבירים כי הממצאים העדכניים בנושא סיגריות אלקטרוניות מעידים כי ללא תלות בשאלה אם אידוי מלווה בסיכון נמוך יותר לממאירות וכמות קטנה יותר של זפת בריאות, בהשוואה לסיגריות רגילות, ההשפעות הקרדיווסקולאריות הן משמעותיות. מהעדויות עולה כי לסיגריות אלקטרוניות השפעה מזיקה על תפקוד אנדותל שריר הלב, שהינה אף גרועה יותר מסיגריות רגילות.

 

מתוך כנס ה-AHA

 

לידיעה ב-MedPage Today

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<