חדשות

במועמדים להחלפת מסתם אאורטלי ביולוגי עם מחלה כלילית: ניתוח או צנתור התערבותי?/מאת ד'''ר גולדשטיין, האיגוד הקרדיולוגי

21/11/2019

שתי ציפורים במכה אחת. במועמדים להחלפת מסתם אאורטלי ביולוגי עם מחלה כלילית בה נדרשת רה וסקולריזציה – במה נבחר בניתוח או בצנתור התערבותי?

עם שיפור מתמיד בתותבים אאורטליים מלעוריים, בטכניקות, בניסיון שנצבר ובתוצאות המחקרים הקליניים המבוקרים האקראיים ה- RCT's בעשור שחלף, ניתן כיום לשקול החלפה מלעורית TAVR באוכלוסיות במגוון רחב של סיכון ניתוחי, כחלופה להחלפה ניתוחית SAVR במטופלים עם AS חמורה המתאימים לתותב אאורטלי ביולוגי.

ברב ה RCT's של TAVR לעומת SAVR לא נכללו מטופלים עם מחלה כלילית (ר"ת CAD ) בנוסף ל AS, המצריכה רה וסקולריזציה, למרות שכיחות CAD של כ 50% באוכלוסיית ה TAVR , כולל עבר של ניתוח מעקפים CABG או התערבות כלילית מלעורית PCI ב כ 20% מהם. בהנחיות האיגודים הקרדיולוגיים הייתה המלצה של CABG + SAVRּ כאשר נדרשים גם החלפת מסתם וגם רה וסקולריזציה.

לאור התוצאות הטובות של TAVR כיום, האופציה של TAVR+PCI מאד אטרקטיבית, ואכן מתבצעת במרכזים שונים, למרות העדר מחקר השוואתי מבוקר CABG+SAVR באוכלוסייה זאת.

 

מטרת המחקר

להשוות את תוצאי הבטיחות והיעילות:

  • של TAVR+PCI אל מול SAVR+CABG בתום תקופת מעקב של שנתיים,
  • ובמטופלי PCI בין PCI מדורג (בנפרד בימים לפני ה TAVR), לבין 2 הפרוצדורות בצמוד,

מתוך המחקר הפרוספקטיבי המקורי SURTAVI במטופלי AS בסיכון ניתוחי בינוני.

 

שיטות: 

מחקר SURTAVI היה פרוספקטיבי, non-inferior בתכנון, החל במאי 2012 והקצה באקראי 1746 מטופלים עם AS חמור ותסמיני, בסיכון ניתוחי ביניים, במטרה להשוות, יעילות מול בטיחות של החלפה SAVR ביולוגי, ל TAVR עם תותב self – expandable. סיכון תמותה ניתוחית ל30 יום בין 3-15% (STS-PROM ) נחשב כסיכון ביניים.

מחלה כלילית הותרת לגיוס בתנאי ש ה SYNTAX score<22, (כ20% ב2 הזרועות)- וטופלה:

  • בעת SAVR ע"י CABG,
  • בזרוע TAVR טופלה ע"י PCI מדורג או בעת הפעולה עצמה .

יעד ראשוני\תוצא עיקרי  של המחקר היה מכלול של תמותה כללית או אירוע מוחי מנטרל בסיום 24 חודש לאחר ההשתלה. גויסו  רק 1660מטופלים-  864 לעבר TAVR ו796 לעבר SAVR ב87 מרכזים בארה"ב, אירופה וקנדה בין 2012-2016. טיפול נוגד טסיות כפול ל3 חודשים לאחר הפעולה ולאחר מכן רק אחד מהם. מטופלים על נוגדי קרישה המשיכו בטיפול עם תוספת של רק נוגד טסיות אחד.

לתוצאות ולמסקנות - באתר האיגוד הקרדיולוגי

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<