חדשות

הנחיות חדשות קובעות לראשונה כי בדיקות סקר לסרטן מעי גס אינן מומלצות לכלל הציבור (BMJ)

05/10/2019

 

בפעם הראשונה, הנחיות ממליצות כי בדיקות סקר לסרטן מעי גס ורקטום לא יומלצו באופן שגרתי לכלל המבוגרים בגילאי 50-79 שנים, אלא במקום זאת, להגביל את ההמלצה לנבדקים בסיכון מוגבר למחלה הממארת.

 

ההנחיות החדשות הוכנו ע"י פאנל מומחים בינלאומי והן יוצאות כנגד הגישה הפופולארית. כיום, מרבית המדינות ממליצות על בדיקות סקר שגרתיות של כלל המבוגרים, כאשר לאחרונה מספר קבוצות אף הפחיתו את סף הגיל ל-45 שנים.

 

המומחים כותבים כי יש להמליץ על בדיקות סקר למבוגרים עם סיכון מצטבר לממאירות של 3% ומעלה בתוך 15 שנים, הסף בו המאזן בין התועלת והנזקים נוטה לטובת בדיקות הסקר.  בדיקות הסקר אינו מומלצות כאשר הסיכון המצטבר קטן מ-3%. ניתן להיעזר במחשבון QCancer לחישוב הסיכון לממאירות בתוך 15 שנים. הבחירה האופטימאלית בכל מקרה לגופו דורשת תהליכי קבלת החלטות משותפים.

 

באלו עם סיכון מצטבר של מעל 3% בתוך 15 שנים, הפאנל מציע בדיקות סקר עם כל אחת מארבע הגישות הזמינות: בדיקת FIT (Fecal Immunochemical Test) כל שנה, בדיקת FIT כל שנתיים, בדיקת סיגמואידוסקופיה חד-פעמית או בדיקת קולנוסקופיה חד-פעמית. המומחים מציינים כי בשל העדר מחקרים אקראיים אודות FIT וקולנוסקופיה, הם התבססו גם עם מודלי סימולציה בניתוח הנתונים וההמלצות שלהם. הם מצאו כי קיימת אי-ודאות ניכרת בכל הנוגע ליתרונות והנזקים של בדיקות סקר לאחר 15 שנים. כל ארבע בדיקות הסקר הובילו לירידה דומה בשיעורי התמותה עקב סרטן מעי גס ורקטום.

 

עם זאת, לבדיקת FIT אחת לשנתיים תתכן השפעה מעטה, אם בכלל, על היארעות הממאירות לאורך 15 שנים, אך בדיקת FIT כל שנה, כמו גם בדיקת סיגמואידוסקופיה וקולנוסקופיה, עשויות להפחית היארעות ממאירות. היקף התועלת תלוי בסיכון הפרטני.

 

ההמלצות החדשות תקפות לגברים ומבוגרים ללא בדיקות סקר קודמות, ללא תסמינים של סרטן מעי גס ורקטום, עם תוחלת חיים של לפחות 15 שנים.

 

ההנחיות החדשות מבוססות על מחקר שכלל סקירה שיטתית של מחקרי סקירה, כולל נתונים חדשים משלושה מחקרים אקראיים שכללו סיגמואידוסקופיה חד-פעמית. ממצאי המחקרים הללו הם שהובילו להנחיות החדשות.

 

גישה מבוססת-סיכון הינה הגישה ההופכת למתאימה ביותר בדיונים אודות בדיקות סקר למחלות ממאירות, כבר משמשת במקרים של בדיקות סקר לסרטן ערמונית וסרטן ריאות.

 

מה-NCCN (National Comprehensive Cancer Network) נמסר כי ההנחיות החדשות אינן משנות את ההמלצות של האיגוד לבדיקות הסקר. בשלב זה, האיגוד ממשיך לתמוך בבדיקות סקר לסרטן מעי גס ורקטום במבוגרים בסיכון ממוצע, בגילאי 50-75 שנים.

 

BMJ. Published online October 2, 2019

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<