חדשות

שינוי הלך הרוח של חולי סרטן עשוי לשפר את הטיפול בהם (Trends Cancer)

13/10/2019

 

במאמר דעה שפורסם בכתב העת Trends in Cancer מתמקדים הכותבים בחשיבות הלך הרוח של חולי סרטן בהשפעה על הבריאות הנפשית ותחושת הרווחה הפסיכולוגית של החולים. המאמר דן בשני מצבים ספציפיים העשויים להשפיע על הבריאות של חולי סרטן, כאשר חולים יכולים להתייחס לאבחנת ממאירות כל קטסטרופה או כאל הזדמנות.

 

המומחים כותבים כי יש נתונים מוקדמים המרמזים כי הלך הרוח חשוב מאוד וכעת יש מאמצים להשלים מחקרי אקראי ומבוקר במטרה לקבוע את ההשפעה של הלך הרוח על הבריאות ותחושת הרווחה.

 

הלך הרוח של החולים אינו מהווה חלק מהמציאות הקלינית האובייקטיבית של ממאירות. להלך הרוח השפעה על התפקוד הגופני והחברתי, תפיסת הבריאות ואיכות החיים של החולים.

 

חשוב להדגיש כי הלך הרוח אינו נוגע רק לחשיבה חיובית, מאחר וחשיבה חיובית בלבד לא תוביל לריפוי הממאירות. הלך הרוח משפיע על הנושאים להם ניתן הדגש, הוא עשוי לשנות את המוטיבציה של החולים ועשוי להשפיע על הפיזיולוגיה.

 

הכותבים מסבירים כי בכל שנה מושקעים מיליוני דולרים בניסיון לרפא ולמנוע ממאירות, אך מחלות ממאירות אינן מסתכמות בהשפעה הגופנית ולכן הם קוראים לחתור לספק טיפולים מדויקים יותר גם להשלכות הפסיכולוגיות והחברתיות של המחלה.

 

המומחים מתארים מפגשים עם חולים שנטלו תרופות רבות לכאב, אשר עשו ככל יכולתם לבחור באמצעים לא-תרופתיים להקלה על הכאב או התסמינים הגופניים המטרידים וכיצד אלו עשויים לשחק תפקיד חשוב בהתגברות על בעיה גופנית. הם מציינים עוד חולים עם פרוגנוזה גרועה ביותר, אשר בעזרת כוח המחשבה שלהם הצליחו לחגוג כל רגע שהיה להם, בעוד שאחרים היו מובסים לחלוטין. הכותבים מאמינים כי קיים פוטנציאל אדיר בכל הנוגע למאמצים לסייע לחולים ולבני משפחתם לחשוב על בריאותם בעתיד בדרכים העשויות להיות מרגיעות ומנחמות יותר ולתת להם כוח להתמודד עם אי הודאות.

 

Trends Cancer. Published online October 5, 2019

 

לידיעה במדסקייפ

 

הערת מערכת:

נושא זה עשוי להיות רלבנטי גם לחולים עם מחלות כרוניות אחרות, דוגמת מחלות לב, סוכרת ועוד.

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<