חדשות

חשיבות סערת הציטוקינים המדוברת בזיהומי COVID-19 (מתוך אתר MedPage Today )

21/04/2020

 

דיווחים מוקדמים אודות מגפת COVID-19 דנו רבות בנושא סערת ציטוקינים או מצב היפר-דלקתי, בפרט בחולים שנכנעו למחלה. מסקנות אלו מבוססות על רמות מוגברות של פריטין ומדדי דלקת אחרים, אשר הובילו להשוואות למחלות נדירות אחרות של דלקת סיסטמית לא-נשלטת.  עם זאת, במאמר שפורסם באתר MedPage Today טוענים מומחים בתחום כי דלקת בתגובה לתהליך זיהומי הינה תגובה תקינה, חיונית ומגנה וכי הרמות הגבוהות של פריטין בחולים קשים יותר פשוט מעידים על נזק נרחב יותר לאיברים.

 

במאמרם מציגים הכותבים נקודות דמיון ושוני רבות בין התגובה לזיהום הנגיפי המוביל ל-COVID-19 ובין מחלות אחרות המתאפיינות בתגובה דלקתית משמעותית, דוגמת Hemophagocytic Lymphohistiocytosis (HLH) ו-Macrophage Activation Syndrome (MAS).

 

הכותבים מסבירים כי כיום ישנה הבנה טובה יותר של HLH וישנן בדיקות מהירות ומדויקות יותר לאבנה. עם זאת, הם מציינים את החששות הנובעים מהעליה בשיעורי היארעות המחלה. הטיפול ב-HLH כולל מתן קורטיקוסטרואידים ו-Etoposide, המפחיתים תגובה דלקתית בכל מצב, אך עשויים בעצם להוביל להחמרה בזיהומים. טיפולים חדשים יותר ל-MAS/HLH דוגמת Anakinra, Tocilizumab, Ruxolitinib ו-Empalumab חוסמים את מעבר אותות ציטוקינים דלקתיים ועשויים להיות בטוחים יותר, אך אין די עדויות באשר לבטיחות הטיפולים הללו בנוכחות זיהום פעיל.

 

בחלק מהמקרים, אבחנה של HLH מובילה לאבחנה של מחלה ממארת, דוגמת לויקמיה או לימפומה, ובמקרים אלו התוצאות גרועות יותר.  הדלקת המלווה זיהומים או ממאירויות מסווגת כ-HLH שניונית, במטרה להבדיל בינה ובין HLH מולדת. דבר זה גורר בלבול גדול עוד יותר ומעבר לטיפול שגוי, אבחנה של HLH במצבים אלו מובילה להפסקה מוקדמת של החיפוש אחר המחלה ברקע הגורמת לתחלואה הדומה ל-HLH.

 

אין ספק כי חלק מהזיהומים מלווים בתהליכי דלקת מופרזים המוסיפים נזק וכי טיפולים נוגדי-דלקת דוגמת קורטיקוסטרואידים נדרשים במטרה לסייע במקרים אלו. מצב היפר-דלקתי כגורם לתחלואה ותמותה ב-COVID-19 הינו בהחלט אפשרות ממשית, אך אין די נתונים בכדי לסווג את הדלקת כחסרת-פרופורציות רק על-בסיס רמות פריטין גבוהות ולא ניתן להאשים את התגובה הדלקתית כגורמת או תורמת לפתולוגיה של המחלה.

 

הכותבים מסיימים וכותבים כי יש למצוא בהקדם טיפולים יעילים ל-COVID-19. עם זאת, יש עדיין להמתין לנתונים ממחקרים קליניים מבוקרים במטרה להחליט על טיפולים בטוחים ויעילים ולהימנע מטעויות קטלניות. נוכחות רמות גבוהות של פריטין בלבד, או התבססות על קריטריונים ישנים להגדרת HLH אינם מספיקים בכדי לקבוע אבחנה של מצב היפר-דלקתי או HLH. במבוגרים המאובחנים עם HLH לרוב ישנה סיבה אחרת, העשויה להיות ברת-טיפול אך לעיתים הינה פטאלית.

 

 

לידיעה ב-MedPage Today

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<