חדשות

שכיחות גבוהה של תסמינים חריגים בקשישים עם COVID-19 (מתוך אתר Medscape)

27/04/2020

 

קשישים עם COVID-19 עשויים להציג מספר תסמינים חריגים, עובדה המקשה על המאמצים להבטיח כי אוכלוסיה זו תקבל טיפול הולם ובמועד, כך טוענים רופאים מארצות הברית.

 

לדברי הכותבים, COVID-19 מתאפיינת בשלושה תסמינים עיקריים: חום, שיעול עיקש וקוצר נשימה. עם זאת, בקשישים, האוכלוסייה בסיכון הגבוה ביותר לסיבוכים או תמותה עקב הזיהום הנגיפי, ייתכן כי לא יופיעו כלל תסמינים אלו. במקום זאת, בקשישים עם COVID-19 ייתכנו שינויי התנהגות, בלבול וחוסר התמצאות, ישנוניות יתר, אי-יציבות ונפילות או חוסר תאבון.

 

הסיבה להבדלים בהתייצגות קשישים בהשוואה לחולים אחרים נוגעת לתגובה של הגוף המזדקן לחולי וזיהום. בגילאים מתקדמים, התגובה החיסונית עשויה להיות מופחתת ויכולת בקרת חום גוף עשויה להיות שונה.

 

מחלות כרוניות ברקע עשויות למסך או לשבש סימני זיהום. חלק מהקשישים עשויים לסבול מליקוי קוגניטיבי ואינם יכולים להסביר על התסמינים מהם סובלים.

 

חשוב לזהות סימני סכנה: במידה ולא מזהים סימנים מוקדמים של COVID-19 תתכן הידרדרות במצבם של הקשישים עוד בטרם קבלת טיפול הולם. החולים עשויים להמשיך בשגרת חייהם ללא שימוש באמצעי מיגון ולהדביק אחרים בנגיף.

 

קשישים עם הזיהום עשויים לפתח חולשה והתייבשות וכאשר מנסים לעמוד וללכת, הם נוטים ליפול ולסבול מחבלות. חלק מהקשישים סובלים מהפרעות התמצאות חמורות ואינם מסוגלים לדבר או מתייצגים עם תמונה קלינית דומה לאירוע מוחי.  עם זאת, בירור מעמיק מוביל להבנה כי השינויים נובעים מהשפעת הנגיף על מערכת העצבים המרכזית.

 

על הרופאים הניצבים בחזית להבטיח כי הם משלימים הערכה זהירה של תסמינים שונים בקרב קשישים. למרות שיש לשמור על דרגת חשד גבוהה ל-COVID-19 לאור המסוכנות של הזיהום הנגיפי בקשישים, ישנם גורמים רבים אחרים שיש לקחת בחשבון.

 

עוד חשוב לקחת בחשבון כי קשישים המצויים בבידוד בביתם עשויים שלא לקבל את העזרה עם הטיפול התרופתי או צרכים חיוניים אחרים מבני משפחה השומרים על מרחק מהם.

 

 

לידיעה במדסקייפ

 

הערת מערכת:

ממצא זה מחזק את הגישה לפיה יש להתייחס לכל חולה מבוגר מאומת ל-COVID-19 בתשומת לב מיוחדת ולשקול מעקב צמוד וטיפול אינטנסיבי מוקדם יותר.

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<