חדשות

אין הבדל בנזק לתפקוד כלי דם עם סיגריות אלקטרוניות בהשוואה לסיגריות רגילות (J Am Heart Assoc)

04/05/2020

 

שימוש כרוני בסיגריות אלקטרוניות, לבד או בשילוב עם סיגריות רגילות, מלווה בפגיעה דומה לאנדותל ולכלי הדם כמו שימוש בסיגריות רגילות, כך עולה מתוצאות מחקר חדש שפורסמו בכתב העת Journal of the American Heart Association.

 

כחלק ממחקר Cardiovascular Injury due to Tobacco Use, הערכה לא-פולשנית של תפקוד כלי הדם בוצעה ב-94 לא-מעשנים, 285 מעשני סיגריות רגילות, 36 משתמשים בסיגריות אלקטרוניות ו-52 משתתפים שעישנו סיגריות רגילות ואלקטרוניות. כל המשתתפים לא סבלו ממחלות לב וכלי דם בתחילת המחקר ולא היה ידוע על גורמי סיכון למחלות אלו.  כל אלו שהשתמשו בסיגריות אלקטרוניות היו מעשנים לשעבר.

 

בתחילת המחקר הושלמו בדיקות להערכת קוטר העורק הברכיאלי ומהירות זרימה, הרחבה תלוית-זרימה (Flow-Mediated Dilation, או FMD), כוח גזירה, היפרמיה תגובתית וקצב לב, עם מדדים דומים בין הקבוצות.  עם זאת, תועדו הבדלים משמעותיים בין הקבוצות במדדי אוגמנטציה, PWV (Pulse Wave Velocity) בין עורק התרדמה ועורק המפשעה ובין עורק התרדמה והעורק הרדיאלי, רמז להבדלים בנוקשות כלי הדם. עוד תועדו הבדלים בין הקבוצות בלחץ הדם הסיסטולי והדיאסטולי.

 

לאחר תקנון להבדלים בגיל, מין, גזע ואתר מחקר, בקרב מעשני סיגריות רגילות תועד מדד אוגמנטציה גבוה יותר בהשוואה ללא-מעשנים (129.8 לעומת 118.8, p=0.003). מדד האוגמנטציה היה דומה בין מעשני סיגריות רגילות ובין אלו שעישנו רק סיגריות אלקטרוניות (129.8 לעומת 126.2, p=1.0) ואלו שישנו סיגריות רגילות ואלקטרוניות (129.8 לעומת 134.9, p=1.0).

 

בתאי אנדותל ממעשני סיגריות רגילות בלבד ואלו שעישנו רק סיגריות אלקטרוניות תועדו ריכוזי חנקן חמצני נמוכים יותר בתגובה לגירוי A23187, בהשוואה ללא-מעשנים, רמז להפרעה באותות Nitric Oxide Synthase.

 

 ממצאי המחקר מעידים כי שימוש בסיגריות אלקטרוניות אינו מלווה בתפקוד טוב יותר של כלי הדם. החוקרים קוראים להשלים מחקרים נוספים להערכת הסיכון ארוך הטווח של שימוש ממושך בסיגריות אלקטרוניות.

 

J Am Heart Assoc. Published online April 29, 2020

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<