חדשות

ללא עליית מדרגה מהירה בקצב ההתחסנות המשך העלייה בהדבקה ובתחלואה קשה עלול לגרום ללחץ על מערכת הבריאות בקהילה ובבתי החולים. אז אולי לשקול שינוי בסטטוס החיסון ל''חיסון חובה'' ?

27/07/2021

מאת מערכת אי-מד

כצפוי נחצה אמש רף ה-2000 מאומתים ביום (עם למעלה מ-2% בדיקות חיוביות), ואיתו הגיע גם מס' החולים הקשים ל-138 . כפי שאפשר לראות את עקומת החולים הקשים כאן מגמת העלייה מתחילה להיות תלולה.  מה שיותר מדאיג מכך הוא מס' החולים החדשים הקשים שהגיע אמש ל-40 . (פי 2 מהימים הקודמים, ייתכן שזה ממצא מקרי אך אם הוא מעיד על שינוי במגמה זה צריך להדאיג).

מבחינת נפטרים, יש לציין שנתוני התמותה היומיים נעים בימים האחרונים בין 1-3 .

נתוני ההתחסנות ביומיים האחרונים עלו לאזור ה-20,000 ליום , עדיין נמוך ביותר מחצי מהקצב הנדרש כדי לחסן כחצי מיליון לפחות תוך כחודש מתוך ה-1.1 מיליון ברי החיסון שטרם חוסנו.

מבחינת פיזור גיאוגרפי של ההתפרצות ניתן לראות כאן את מפת הרמזור ממנה ניתן לראות שעדיין מרבית היישובים בארץ ירוקים אך שיש עלייה ברורה במס' היישובים הצהובים והכתומים.

אנגליה המהווה אולי מודל או CASE STUDY למקבלי ההחלטות ממשיכה להציג נתונים סבירים מבחינתה... ירידה מסוימת במס' המקרים החדשים ורמת תמותה נמוכה יחסית (כ-70-80 מתים ביום):

בינתיים כידוע גובר והולך הלחץ על מתן מנת חיסון שלישית... נציין שמבין המאומתים בימים האחרונים למעלה מ-50% מחוסנים ומבין החולים הקשים כ-70% מחוסנים.  כך שאפילו יו"ר הקואלציה נתניהו הכריז אמש שאם הוא היה עדיין ראש הממשלה הוא היה מיד מחליט על חיסון בוסטר לכל גילאי 50 + ... נראה שכרגע הדיונים עוסקים בקביעת המאפיינים (גיל, תחלואת רקע, דרגת חיסוניות) המתאימים לקבלת מנת חיסון שלישית ובמקביל נשקל אם כדאי כבר להמתין עוד זמן קצר יחסית להגעת החיסון החדש של פייזר המותאם כבר לזן הדלתא (ואולי גם הדלתא פלוס שהחל להפגין נוכחות בישראל בימים האחרונים).

אגף המודיעין מעריך בדו"ח היומי שלו ש: "ללא פעולות נוספות והתחסנות נרחבת של הציבור התחלואה והתחלואה הקשה צפויות להמשיך ולהאמיר באופן שעלול להוביל בתוך שבועות לעומסים בקהילה ובבתי החולים.".

נראה איפוא שיש קונצנזוס בין כל המומחים והגורמים שחיסון נתח משמעותי מאותה קבוצה של 1.11 מיליון שטרם חוסנו, ושניתן לראות כאן את פילוח הגילאים שלהם, הוא גורם המפתח המרכזי לעצירת המגיפה והתחלואה.

נראה שמעבר לקמפיינים הקוראים להתחסנות, שלהם חשיבות רבה לכשעצמם, ופעילויות יזומות של הקופות שעשויות להיות בהחלט אפקטיביות, יש מקום לשקול גם אפשרות לשנות את סטטוס האישור לחיסון לקורונה של פייזר מאישור חירום (בהתאם לסטטוס ב-FDA) לאישור קבוע, מה שעשוי להפוך את החיסון ל"חיסון חובה". שינוי סטטוס זה יאפשר לאירגונים ומוסדות (כולל מערכת החינוך, מערכת הבריאות, צבא, משטרה ועוד) לחייב עובדים שטרם התחסנו ואשר מעוניינים להמשיך לעבוד במערכות אלה - להתחסן. זה אולי גם ישכנע את שרת החינוך שנראה שממשיכה להפגין לוחמנות שאפיינה אותה בוועדת הקורונה (בצורה חיובית ונכונה) אך כעת נראית ממש לא לעניין (הדרישה לבידוד יומיים וההתנגדות להצבת עמדות התחסנות בבתי הספר) ובוודאי ללא ביסוס עובדתי או מדעי כלשהו ששאשא ביטון דרשה בתוקף ובצדק ממשרד הבריאות בתפקידה הקודם...

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<