חדשות

הערכת הסיכון למוות לבבי פתאומי בצעירים עם קרדיומיופתיה היפרטרופית (Circulation)

04/11/2019

 

הסיכון למוות לבבי פתאומי במתבגרים ומבוגרים צעירים עם קרדיומיופתיה היפרטרופית (Hypertrophic Cardiomyopathy) נמוך משמעותית, בהשוואה להערכות הקודמות בנושא, כך עולה מתוצאות סקירה מקיפה שפורסמו במהלך חודש אוקטובר בכתב העת Circulation.

 

במסגרת המחקר ביקשו החוקרים לבחון את שיעורי היארעות מוות לבבי פתאומי על-רקע קרדיומיופתיה היפרטרופית והקשר עם פעילות גופנית. הם התבססו על מאגר הנתונים Officer of the Chief Coronary of Ontario, אשר כללו את כל מקרי התמותה שנבחנו ע"י חוקר מקרי מוות וזיהו את כל מקרי התמותה הפתאומית על-רקע קרדיומיופתיה היפרטרופית בחולים בגילאי 10-45 שנים, בין השנים 2005-2016.

 

מקרים טיפוסיים של קרדיומיופתיה היפרטרופית נקבעו על-בסיס המאפיינים המאקרוסקופיים והמיקרוסקופיים האופייניים. מוות פתאומי בחולה עם אבחנה קודמת של קרדיומיופתיה היפרטרופית, אך ללא אוטופסיה, הוגדרו כמקרים סבירים בהם המוות הפתאומי היה ככל הנראה על-רקע קרדיומיופתיה היפרטרופית. מקרים עם מאפיינים טיפוסיים, אך ללא ההפרעה בסידור סיבי השריר, נחשבו מקרים אפשריים בהם ייתכן כי המוות הפתאומי היה קשור עם אבחנת קרדיומיופתיה היפרטרופית.

 

להערכת מספר המקרים של דום לב שטופל בהצלחה והחיים שניצלו הודות ל-ICD (Implantable Cardioverter Defibrillator), החוקרים אספו נתונים אודות כל החולים בגילאי 10-45 שנים עם קרדיומיופתיה היפרטרופית בהם בוצעה השתלת ICD למניעה שניונית וכל המקרים בהם בוצעה השתלה וניתנה מכת חשמל הולמת למניעה ראשונית.

 

החוקרים מדווחים כי הם זיהו 44 מקרים דפיניטיביים של מוות לבבי פתאומי על-רקע קרדיומיופתיה היפרטרופית, 3 מקרים סבירים ו-6 מקרים חשודים, מקביל לשיעורי היארעות שנתיים של 0.31 ל-1,000 שנות-אדם עם קרדיומיופתיה היפרטרופית במקרים דפיניטיביים, 0.33 מקרים ל-1,000 שנות-אדם עם קרדיומיופתיה היפרטרופית במקרים סבירים או אפשריים.

 

שיעורי ההיארעות השנתיים המשוערים של מוות לבבי פתאומי על-רקע קרדיומיופתיה היפרטרופית עם דום לב שטופל היטב והפרעת קצב מסכנת-חיים על-רקע קרדיומיופתיה היפרטרופית עמדו על 0.84 מקרים ל-1,000 שנות-אדם עם קרדיומיופתיה היפרטרופית. מרבית המקרים של מוות לבבי פתאומי (70%) אירעו בחולים ללא אבחנה קודמת של קרדיומיופתיה היפרטרופית.

 

החוקרים מציינים כי מרבית המקרים של מוות לבבי פתאומי אירעו במהלך מנוחה (64.8%) או פעילות קלה (18.5%).

 

לסיכום, היארעות מוות לבבי פתאומי על-רקע קרדיומיופתיה היפרטרופית באוכלוסיה הכללית של צעירים בגילאי 10-45 שנים נמוכה משמעותית מכפי שדווח בעבר, כאשר מרבית המקרים מדווחים בחולים ללא אבחנה קודמת של מחלת הלב. לעיתים רחוקות מוות לבבי פתאומי אירע על-רקע פעילות גופנית.

 

Circulation. Published October 21, 2019

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<