חדשות

חשיבות היסטוריה משפחתית של סרטן שד בקביעת הגיל בו יש להתחיל בבדיקות סקר לממאירות (JAMA Oncol)

18/11/2019

 

חוקרים שהשלימו מחקר ארצי גדול ותוצאותיו פורסמו בכתב העת JAMA Oncology קוראים לשנות את ההמלצות המופיעות בהנחיות הנוכחיות לבדיקות סקר לסרטן שד, כך שיינתן משקל גדול יותר להיסטוריה משפחתית בקביעת הגיל בו יש להתחיל בבדיקות ממוגרפיה שגרתיות.

 

במסגרת המחקר ביקשו החוקרים לזהות את הגיל בו יש להתחיל בבדיקות סקר לסרטן שד, על-בסיס היסטוריה משפחתית מפורטת של הנבדקת. לצורך כך, הם בחנו את הנתונים מסדרות נתונים אודות ממאירויות משפחתיות בשבדיה. כל הנשים שנולדו משנת 1932 עם לפחות קרובת משפחה אחת מדרגה ראשונה עם הממאירות נכללו במחקר. התוצא העיקרי היה אבחנה של סרטן שד ראשוני פולשני והגיל בו מומלץ להתחיל בבדיקות סקר של נשים עם היסטוריה משפחתית שונה.

 

מבין למעלה מ-5 מיליון נשים שנכללו במחקר, 118,953 (2.3%) אובחנו עם סרטן שד ראשוני פולשני. ב-102,751 נשים (86.4%, גיל ממוצע בעת אבחנה של 55.9 שנים) לא תועד סיפור משפחתי של סרטן שד בקרובת משפחה מדרגה ראשונה או שנייה בעת האבחנה שלהן.

 

הגיל המותאם להתחלת בדיקות סקר לסרטן שד השתנה על-פי מספר קרובות המשפחה מדרגה ראשונה ומדרגה שנייה עם אבחנה של סרטן שד והגיל בעת האבחנה בקרובות משפחה מדרגה ראשונה. לדוגמא, בהשוואה להמלצות המקובלות באוכלוסיה הכללית להתחלת בדיקות סקר לסרטן שד מגיל 50 שנים (נקודה בה קיים סיכון מצטבר של 2.2% לכל עשר שנים), בנשים עם מספר קרובות משפחה עם סרטן שד, כאשר קרובת המשפחה הצעירה ביותר אובחנה לפני גיל 50 שנים, דרגת סיכון זו תועדה בגיל 27 שנים. עם זאת, כאשר קרובת המשפחה הצעירה ביותר אובחנה לאחר גיל 50 שנים, דרגת הסיכון המקבילה תועדה בגיל 36 שנים.

 

החוקרים כותבים כי ממצאי המחקר מעידים על צורך בהתאמת הגיל בו מתחילים בבדיקות סקר לסרטן שד על-בסיס ההיסטוריה המשפחתית של הממאירות. ממצאים אלו עשויים לספק עדויות חשובות התומכות בהתאמת ההנחיות לבדיקות סקר לסרטן שד.

 

JAMA Oncol 2019

 

לידיעה ב-MedPage Today

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<