חדשות

גורמי סיכון לשימוש לרעה באופיואידים בחולי סרטן (J Natl Cancer Inst)

03/12/2019

 

מנתונים חדשים מיוצאי צבא ארצות הברית עולה כי היארעות טיפול ממושך באופיואידים לאחר אבחנת ממאירות נעה סביב 8.3% והייתה הגבוהה ביותר בקרב חולים אשר נטלו קודם לכן טיפול כרוני בתרופות אלו. במאמר שפורסם בכתב העת Journal of the National Cancer Institute מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש בו זוהו גורמי סיכון לשימוש ממושך באופיואידים.

 

מדגם המחקר כלל 106,732 יוצאי צבא ששרדו ממאירות ואובחנו בין 2000-2015 וקבעו את שיעורי שימוש ממושך באופיואידים לאחר-טיפול לממאירות, אבחנת שימוש לרעה או תלות באופיואידים ואשפוזים בשל רעילות על-רקע צריכת אופיואידים. ניתוח סטטיסטי שימש לזיהוי מאפיינים ברמת החולים, הממאירות והטיפול, אשר נקשרו עם סיכון מוגבר לתוצאות שליליות על-רקע שימוש באופיואידים.

 

התוצא העיקרי היה שימוש ממושך באופיואידים, אשר הוגדר בנוכחות ניפוק אופיואידים המספקים ל-120 ימים ומעלה, או 10 מרשמים לאופיואידים ומעלה החל מ-1-2 שנים לאחר התחלת טיפול במטרת ריפוי. תוצאי סיום משניים כללו אבחנת שימוש לרעה או תלות באופיואידים ואשפוזים בשל שימוש לרעה באופיואידים.

 

שיעורי שימוש ממושך באופיואידים בקרב אלו ששרדו ממאירות עמד על 8.3%, שיעור השימוש לרעה או תלות באופיואידים עמד על 2.9% ושיעור אשפוזים על-רקע שימוש באופיואידים עמד על 2.1%. מניתוח רב-משתני עלה כי מספר מאפייני חולים, נתונים דמוגרפיים וגורמים הקשורים בממאירות ובטיפול נקשרו עם סיכון מוגבר לשימוש ממושך באופיואידים.

 

החוקרים מדווחים על שונות ניכרת לפי סוג הממאירות, אשר נעה בין 19.8% בחולים עם סרטן כבד ועד 5.3% באלו עם סרטן ערמונית.

 

שימוש ממושך באופיואידים השתנה משמעותית בהתאם להיסטוריית שימוש קודם באופיואידים לפני אבחת ממאירות. השיעורים היו הנמוכים ביותר באלו שמעולם לא טופלו באופיואידים (3.5%) והגבוהים ביותר בלאו שנטלו אופיואידים באופן כרוני (72.2%).

 

שימוש לרעה או תלות באופיואידים תועדו ב-2.9% מהחולים ואשפוזים על-רקע שימוש באופיואידים תועדו ב-2.1% מהחולים.

 

מודלי חיזוי הצביעו על יכולת הבחנה גבוהה לזיהוי חולים בסיכון לסיבוכים על-רקע שימוש באופיואידים, כולל שימוש ממושך באופיואידים (שטח מתחת לעקומה של 0.85), אבחנה עתידית של שימוש לרעה או תלות באופיואידים (שטח מתחת לעקומה של 0.87) ואשפוז בשל רעילות או שימוש לרעה באופיואידים (שטח מתחת לעקומה של 0.78).

 

החוקרים זיהו גם מספר גורמים שנקשרו עם סיכון לשימוש ממושך באופיואידים, כולל גיל צעיר יותר, גזע לבן, מחלות רקע רבות, חוסר תעסוקה בעת האבחנה, חציון הכנסה נמוך יותר ושימוש בטבק בעבר או בהווה.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי ממצאי המחקר מעידים על גורמים אפשריים העשויים לנבא סיבוכים על-רקע שימוש באופיואידים בקרב מטופלים ששרדו ממאירות. עם אישור נוסף של ממצאים אלו ניתן לקבוע גישות מותאמות אישית להערכת הסיכון של חולי סרטן כאשר בוחרים במתן טיפול באופיואידים.

 

J Natl Cancer Inst. Published online November 22, 2019

 

לידיעה במדסקייפ

 

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<