חדשות

סיגריות אלקטרוניות מלוות בסיכון מוגבר לאירועים מוחיים ואוטמים לבביים (מתוך כנס ה-ISC)

07/02/2019

 

שימוש בסיגריות אלקטרוניות מלווה בסיכון מוגבר משמעותית לסיבוכים רפואיים, דוגמת אירועים מוחיים ואוטמים לבביים, כך עולה מתוצאות מחקר חדש, שהוצגו במהלך כנס ה-ISC (International Stroke Conference).

 

מבין למעלה מ-400,000 משיבים מעל גיל 18 שנים מסקר BRFSS (Behavioral Risk Factor Surveillance System), קרוב ל-66,800 דיווחו על חשיפה קודמת לסיגריות אלקטרוניות. אלו שהשתמשו בסיגריות אלקטרוניות היו צעירים יותר, בהשוואה לאלו שלא השתמשו בסיגריות אלו (44 לעומת 57 שנים), עם שכיחות נמוכה יותר של סוכרת (9.8% לעומת 12.1%), מדד מסת גוף נמוך יותר (27.7 לעומת 28.1) ושיעור גבוה יותר של מעשני סיגריות (78.7% לעומת 37.4%).

 

מהנתונים עלה סיכון מוגבר ב-71% לאירוע מוחי ועליה של 59% בסיכון לאוטם שריר הלב, עם עליה של 40% בסיכון לאנגינה או מחלת לב כלילית, בקרב משתמשים בסיגריות אלקטרוניות, בהשוואה לאלו שלא השתמשו בסיגריות אלקטרוניות. בקרב אלו שהשתמשו בסיגריות אלקטרוניות, שיעור המעשנים היה גבוה כפליים.

 

החוקרים מציינים כי זהו המחקר הגדול ביותר מסוגו להערכת הקשר האפשרי בין סיגריות אלקטרוניות ובין אירועים מוחיים. ממצאי המחקר אינם מהווים הפתעה מוחלטת, שכן מספר מחקרים תצפיתיים קודמים דיווחו על הקשר בין שימוש בסיגריות אלקטרוניות ובין אוטמים לבביים.

 

החוקרים אינם יודעים מהו המנגנון בו השימוש בסיגריות אלקטרוניות מעלה את הסיכון לאירועים מוחיים וקוראים להשלים מחקרים נוספים בנושא.

 

מתוך כנס ה-ISC

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<