חדשות

קפאין עשוי לסייע במניעת השמנה דרך הפעלת שומן חום (Scientific Reports)

29/06/2019

 

שתיית קפה עשויה להוביל להפעלת רקמת שומן חום, כך מסבירים חוקרים מבריטניה במאמר שפורסם בכתב העת Scientific Reports. החוקרים השלימו סדרת ניסויים בתאי שומן שמקורם מתאי גזע ומצאו כי חשיפה לקפאין הובילה לעליה בהפעלה ופרוליפרציה מיטוכונדריאלית, כמו גם ביטוי גנים הקשור בפעילות שומן חום.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי רקמת שומן חום יכולה לייצר במהירות חום ומטבוליזם של חומרי תזונה, דוגמת סוכרים ושומנים, דרך הפעלה של UCP1 (Uncoupling Protein 1). דיאטה עשויה להשפיע על תפקוד UCP1 אך היכולת של חומרי תזונה פרטניים לעודד כמות ופעילות UCP1 לא נבחנו היטב.

 

צריכת קפאין נקשרה עם אובדן משקל גוף והוצאה אנרגטית מוגברת, אך לא ידוע אם זו יכולה להפעיל את UCP1. במחקר הנוכחי הם בחנו את ההשפעות של קפאין על תרמוגנזה של רקמת שומן חום בתנאי מעבדה ובגוף החי.

 

בתאי שומן שמקורם מתאי גזע ונחשפו לקפאין (1mM) תועדה כמות מוגברת של חלבון UCP1 ומטבוליזם תאי עם צריכת חמצן מוגברת ודלף חלבונים. תגובות תפקודיות אלו נקשרו עם עליה בפעילות שומן חום ושינויים דמויי מבניים הדומים להפיכה לשומן חום במיטוכונדריה ובשומנים. צריכת קפאין הובילה גם לעליה בביטוי PPARγ Coactivator 1-alpha וביוגנזה מיטוכונדריאלית, ביחד עם מספר סמנים גנטיים של רקמת שומן חום.

 

בתנאי הגוף החי, החוקרים בחנו תשעה מתנדבים בריאים (גיל ממוצע של 27 שנים, מדד מסת גוף של 23 ק"ג למטר בריבוע) אשר לא עסקו בפעילות גופנית מאומצת או צרכו קפאין, סמים או אלכוהול במשך לפחות תשע שעות ולא אכלו במשך לפחות שעתיים. המתנדבים השלימו הדמיה תרמית של האזור העל-בריחי לפני ואחרי צריכת קפה או מים בלבד, שניהם חוממו ל-22 מעלות צלזיוס.

 

מהנתונים עלה כי צריכת קפה הובילה לעליה משמעותית בטמפרטורה באזור העל-בריחי, המקביל למאגרי רקמת שומן חום הן בהשוואה למצב בתחילת המחקר והן בהשוואה לטמפרטורה על-פני שטח הגוף. לא תועדו שינויים בטמפרטורה לאחר צריכת מים.

 

החוקרים כותבים כי זהו המחקר הראשון להדגים כי השפעות מגרות של קפאין על UCP1 בתנאי מעבדה יכולות להיות מתורגמות לבני אדם מבוגרים הצורכים קפאין במשקאות נפוצים.

 

Scientific Reports. Published online June 24, 2019

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני