חדשות

חשיבות מתן וויטמין A ליילודים בעלי משקל לידה נמוך מאוד (European Journal of Pediatrics) והערות עורך נאונטולוגיה, ד''ר ברזילי

02/07/2019

מאת ד"ר עמית עקירוב

 

במאמר שפורסם במהלך חודש יוני בכתב העת European Journal of Pediatrics מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי טיפול מוקדם לאחר לידה בתוספי וויטמין A, הניתנים אחת ליומיים במינון של 10,000 יחידות בינלאומיות ולאורך 28 ימים הוביל לשיפור תוצא משולב של תמותה וצורך בחמצן  ביילודים במשקל לידה נמוך מאוד ובמצוקה נשימתית.

 

במסגרת המחקר האקראי, מבוקר-פלסבו, כפל-סמיות, בחנו החוקרים את ההשפעות של מתן פומי של תוספי וויטמין A לאחר הלידה ב-196 יילודים במשקל לידה נמוך מאוד שנדרשו לתמיכה נשימתית בגיל 24 שעות. יילודים מתאימים חולקו לסירופ נוזלי של וויטמין A (10,000 יחידות בינלאומיות של רטינול/מנה, 98 יילודים) או פלסבו (98 יילודים), אשר ניתנו אחת ליומיים למשך 28 ימים.

 

התוצא העיקרי של המחקר היה משלב היארעות תמותה מכל-סיבה ו/או דרישה לחמצן במשך 28 ימים. תוצא משנים כללו בטיחות/סבילות מתן וויטמין A, ריכוז רטינול בדם בעת הגיוס למחקר ולאחר 28 ימים, משך דרישה לחמצן ותמיכה נשימתית והיארעות סיבוכים.

 

בניתוח לפי כוונה לטפל, משלב היארעות תמותה מכל-סיבה ודרישה לחמצן במשך 28 ימים היה נמוך יותר משמעותית בקבוצת ההתערבות (סיכון יחסי של 0.440, p<0.05, מספר נדרש לתועלת של 7 מקרים). היארעות דרישה לטיפול בחמצן ומשך הטיפול, כמו גם תמיכה נשימתית לא-פולשנית, היארעות הופעה מאוחרת של אלח-דם ו-Patent Ductus Arteriosus היו נמוכים יותר, ומשך האשפוז היה קצר יותר משמעותית בקבוצת המטופלים בתוספי וויטמין A. ריכוזי רטינול בדם השתפרו משמעותית לאחר מתן תוספי וויטמין A.  לא תועדו אירועים חריגים מג'וריים במהלך המחקר.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי מתן פומי מוקדם של תוספי וויטמין A לאחר הלידה לווה בשיפור תוצא משולב של תמותה מכל-סיבה ודרישה לחמצן, ללא עדות לסיבוכים מג'וריים.

 

European Journal of Pediatrics 2019 June 17

 

הערות עורך נאונטולוגיה, ד''ר ברנרד ברזילי:

מחקר זה מצטרף לשורה של מחקרים, כולל קוקריין משנת 2007 על ההשפעות המיטיבות שיש לתוספת של ויטמין A פומי (5,000 יחידות בינלאומיות ביום או 10,000 פעם ביומיים) לפגים קטנים למניעת תמותה או BPD. במחקרים לא נתגלו תופעות לואי משמעותיות באופן מתן זה. נראה לי שלאור המתן הקל של ויטמין A והשפעותיו הטובות יש מקום לשקול טיפול זה בכל הפגים הקטנים. דרך אגב אציין כי למחלקתנו יש ניסיון טוב עם טיפול של ויטמין A פומי במינון של 5,000 יחידות ליום מזה מספר רב של שנים.

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<