חדשות

תחת משטר טראמפ נרשמה ירידה משמעותית בהיקף מכתבי אזהרה מטעם מנהל המזון והתרופות האמריקאי (Science)

03/07/2019

 

היקף מכתבי אזהרה מטעם מנהל המזון והתרופות האמריקאי (Food and Drug Administration), אשר לרוב קראו לנקיטת פעולה מיידית להגנה על הציבור מפני תרופות או מכשירים מסוכנים או לא-יעילים, ירד בשליש תחת משטר הנשיא טראמפ, כך עולה מנתונים חדשים שפורסמו בכתב העת Science.

 

מהערכת רישומי מנהל המזון והתרופות האמריקאי מתאריך ההכתרה של הנשיא טראמפ ועד לחודש מאי 2019 עלה כי פורסמו 1,033 מכתבי אזהרה מטעם הסוכנות, זאת בהשוואה ל-1,532 מכתבים שפורסמו בתקופה המקבילה בעת כהונתו של הנשיא אובמה.

 

הכותבים לא מאמינים כי ההבדלים נובעים מהתחלה איטית של פעילות הממשל, מאחר ובמהלך השנה השניה לכהונת הנשיא טראמפ מספר המכתבים מטעם הסוכנות היה קטן יותר מזה שפורסם במהלך השנה הראשונה.

 

עוד עולה מהנתונים כי מספר דו"חות החקירה של מנהל המזון והתרופות האמריקאי אשר סווגו ככאלו אשר "דרשו פעילות רשמית" – אשר לרוב מובילים להפקת מכתב אזהרה – צנחו במחצית תחת משטר טראמפ ועדיין מצויים במגמת ירידה.

 

מהדו"ח עולה כי מספר מכתבי האזהרה פחתו במרבית המחלקות של מנהל המזון והתרופות האמריקאי. לדוגמא, נרשמה ירידה של 33% מ-310 ל-207 במחלקת מוצרי טבק וירידה של 71% מ-135 ל-39 במחלקה האחראית למכשירים ונושאי הדמיה. עוד נרשמה ירידה של 37% מ-142 ל-89 במחלקת בטיחות מזון ותזונה.

 

עם זאת, חריג אחד משמעותי לירידות אלו נגע לתחום מחקר והערכת תרופות, אשר בוחן את התרופות המאושרות ועוקב אחר בטיחות ויעילות התרופות. מחלקה זו שלחה 188 מכתבי אזהרה תחת כהונת טראמפ, בניגוד ל-116 מכתבי אזהרה שנשלחו בתקופה המקבילה מוקדם יותר – עליה של 62%.

 

עם זאת, מסוכנות ה-FDA נמסר כי הדו"ח התבסס על נתונים סלקטיביים מאוד וכי המסקנות המוצגות מציירות תמונה לא-מדויקת של העבודה המבוצעת ע"י הסוכנות.  אנשי הסוכנות לא הסכימו עם התיאורים שהוצגו, אך בעוד שלא שללו או ביטלו את הממצאים, הם טענו כי הנתונים אודות מכתבי אזהרה אינם מייצגים נכונה את העבודה של הסוכנות.

 

מהסוכנות נמסר כי השימוש בכלי אכיפה מסוים עשוי להשתנות משנה לשנה, על-בסיס מספר גורמים, כולל הערכות הסוכנות את ההפרות שהתגלו במהלך החקירות, לצד מאמצי ניטור נוספים של המוצרים.

 

Science. Published online July 2, 2019

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני