חדשות

ההשפעה של עדכון תכנית תוספי תזונה לנשים, תינוקות וילדים (JAMA Pediatrics)

03/07/2019

 

עדכון לתכנית תוספי התזונה לנשים, תינוקות וילדים (Special Supplemental Nutrition Program for Women, Infants, and Children), המשלבת יותר פירות וירקות, הוביל לשיפור המצב הבריאותי של האם ושל התינוק, כך עולה מתוצאות מחקר חדש של נשים בקליפורניה, שפורסם בכתב העת JAMA Pediatrics.

 

תכנית תוספי התזונה לנשים, תינוקות וילדים משמשת ליותר מרבע מהנשים ההרות ולאחר-לידה. באוקטובר 2009 בוצעו שינויים בחבילת המזון לשיפור ההרכב התזונתי, אך עד כה לא נערכו מחקרים להערכת ההשפעות של שינוי הרכב החבילה על הבריאות של האם והילד וזו הייתה מטרת המחקר הנוכחי.

 

החוקרים השלימו הערכה של ההבדלים במצב הבריאותי של נשים וילדים, תוך השוואת התוצאות בקרב אלו שקיבלו את תוספי התזונה במסגרת התכנית (קבוצת הטיפול) לפני ואחרי השינויים בתכנית, תוך תקנון למגמות שתועדו בקרב אלו שלא קיבלו את החבילה הנ"ל (קבוצת ביקורת).

 

התוצאים העיקריים כללו מדדי בריאות האם והיילוד, כולל קדם-רעלת היריון, סוכרת הריונית ועליה במשקל במהלך ההיריון, כמו גם את גיל ההיריון של היילוד, משקל הלידה ואשפוזים.

 

מדגם המחקר כלל קרוב ל-2.9 מיליון יילודים שנולדו למעט למעלה מ-2.4 מיליון אימהות.

 

החוקרים מדווחים כי תכנית המזון העדכנית לוותה בירידה בשיעורי קדם-רעלת היריון (0.6%- נקודות) ובשיעורי עליה במשקל מעבר למומלץ (3.2%-), סיכוי גבוה יותר לעליה במשקל בהתאם להמלצות במהלך ההיריון (2.3%) וסיכוי נמוך יותר לעליה קטנה מהמומלץ במשקל במהלך ההיריון (0.9% נקודות). עוד זיהו החוקרים עליה בגיל ההיריון (0.2 שבועות).

 

בקרב היילודים, החוקרים זיהו סיכוי גבוה יותר למשקל לידה תואם לגיל ההיריון (0.9% נקודות). למרות שמשקל הלידה עצמו היה מופחת (0.009- סטיות תקן), הדבר לווה בירידה בשיעורי התינוקות הקטנים לגיל היריון (0.4%- נקודות), גדולים לגיל היריון (0.5%- נקודות) ויילודים בעלי משקל לידה נמוך (0.2%- נקודות), רמז לכך שהתכנית העדכנית הובילה לשיפור פיזור משקל הלידה.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי השינויים שבוצעו בתכנית תוספי תזונה לנשים, יילודים וילדים, אשר נועדה להביא לשיפור בתזונה של האם במהלך ההיריון, לוו בהשפעה חיובית על בריאות האם והילד.

 

JAMA Pediatrics 2019

 

לידיעה ב-MedPage Today

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני