חדשות

התחלת ביצוע פעילות גופנית בגיל מבוגר עשויה להביא להארכת תוחלת החיים (BMJ)

03/07/2019

 

מנתונים חדשים שפורסמו בכתב העת BMJ עולה כי במבוגרים בגיל העמידה ובגיל מבוגר יותר, כולל אלו עם מחלות לב וכלי דם ומחלות ממאירות, תתכן הארכה משמעותית של תוחלת החיים בעקבות הגברת היקף הפעילות הגופנית, ללא תלות ברמת הפעילות הגופנית הקודמת וגורמי סיכון ידועים.

 

החוקרים השלימו מחקר עוקבה מבוסס-אוכלוסיה, שכלל מבוגרים מהאוכלוסייה הכללית בבריטניה. המחקר כלל 14,599 גברים ונשים בגילאי 40-79 שנים, ממדגם European Prospective Investigation into Cancer and Nutrition-Norfolk Cohort, אשר נבחנו בתחילת המחקר (1993-1997) ועד שנת 2004 להערכת גורמי סיכון שונים ולאחר מכן היו במעקב עד 2016 להערכת שיעורי התמותה.

 

שאלונים שחולקו למשתתפים שימשו להערכת PAEE (Physical Activity Energy Expenditure) והתוצאים העיקריים של המחקר היו תמותה מכל-סיבה, תמותה עקב מחלות לב וכלי דם ותמותה עקב מחלות ממאירות.

 

במהלך מעקב של 171,277 שנות-אדם תועדו 3,148 מקרי תמותה. עליה ארוכת טווח ב-PAEE נקשרה בקשר שלילי עם תמותה, ללא תלות ברמות הפעילות הגופנית בתחילת הדרך. לכל עליה של 1 קילו-ג'אול/ק"ג/יום במדד PAEE (מקביל לעליה הדרגתית לאורך חמש שנים מחוסר פעילות גופנית לפעילות גופנית העונה על ההמלצה ל-150 דקות שבועיות של פעילות גופנית מתונה) חושב יחס סיכון של 0.76 לתמותה מכל-סיבה, 0.71 לתמותה עקב מחלות לב וכלי דם ו-0.89 לתמותה עקב ממאירות.

 

התוצאות היו דומות כאשר החוקרים בחנו את הנתונים לפי היסטוריה רפואית של מחלות לב וכלי דם ומחלות ממאירות.

 

בהשוואה למשתתפים שבאופן עקבי לא היו פעילים גופנית, באלו שהגבירו את הפעילות הגופנית עם הזמן תועד סיכון נמוך יותר לתמותה מכל-סיבה (יחסי סיכון של 0.76, 0.62 ו-0.58 עם פעילות גופנית בתחילת הדרך בדרגה נמוכה, בינונית וגבוהה, בהתאמה).

 

ברמת האוכלוסיה, הקפדה על פעילות גופנית בהיקף המומלץ ע"י ארגון הבריאותי העולמי צפויה למנוע 46% ממקרי התמותה על-רקע חוסר פעילות גופנית.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי ממצאי המחקר מעידים כי הקפדה על פעילות גופנית סדירה במהלך גיל העמידה ועד גיל מתקדם עשויה להשפיע משמעותית על בריאות האוכלוסיה.

 

BMJ 2019

 

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני