חדשות

האיגוד האמריקאי לרפואת ילדים תומך בניתוח בריאטרי במקרים של השמנה חמורה בילדים (Pediatrics)

30/10/2019

 

האיגוד האמריקאי לרפואת ילדים (American Academy of Pediatrics) פרסם מסמך מדיניות חדש הקורא להגדלת הגישה לניתוחים בריאטריים, אחת הגישות המעטות שנמצאו יעילות כנגד השמנה חמורה בילדים.

 

בנייר העמדה מתארים הכותבים את שיעורי ההימצאות הנוכחיים של השמנה חמורה (מדד מסת גוף של 35 ק"ג למטר בריבוע ומעלה, או 120% מאחוזון 95 לגיל ומין) ומנבאים קיצור משמעותי של תוחלת החיים. הכותבים מסבירים כי ישנה מגיפה מתמשכת של השמנה.

 

כיום, ישנם 12 מיליון ילדים בארצות הברית הסובלים מהשמנה, אך ישנה גם מגיפה בתוך מגיפה, כאשר 4.5 מיליון מהם סובלים מהשמנה חמורה או חמורה מאוד. שיעורי הימצאות השמנה חמורה עולים עם הגיל, כאשר מנתונים עדכניים מארצות הברית עולה כי שיעורי השמנה חמורה בצעירים עומדים על 7.9%. בקרב אלו בגילאי 12-15 שנים, שיעורי ההימצאות עומדים על 9.7% ובקרב אלו בגילאי 16-19 שנים מגיעים ל-14% - כמעט כפליים בהשוואה לשיעורי ההימצאות שתועדו לפני שני עשורים.

 

ילדים אלו מצויים בסיכון לבעיות רפואיות חמורות דוגמת סוכרת, יתר לחץ דם ודום נשימה בשינה. מטרת הדו"ח הנוכחי היא לספק סיכום של העדויות והמלצות לקבלת החלטות אודות אפשרויות התערבות ניתוחית אותן ניתן לשקול בילדים.

 

המומחים מדגישים כי האיגוד ממשיך לתמוך במאמצים לשפר את הגישה למזון בריא ופעילות גופנית לכלל הילדים. עם זאת, הם מצאו כי בילדים עם השמנה חמורה לא צפויה נסיגה של ההשמנה עד גיל הבגרות דרך שינוי התנהגות ואורחות חיים. ישנן עדויות כי הגישות הניתוחיות השונות הזמינות כיום הן בטוחות ויעילות בילדים. טיפולים מטבוליים וניתוחיים להשמנה חמורה בילדים מתחת לגיל 18 אינם רק בטוחים ויעילים, אלא גם מובילים לירידה ממושכת במשקל הגוף ולהסגת שינויים קרדיו-מטבוליים נלווים

 

עם זאת, למרות הבטיחות והיעילות של התערבויות אלו, ניתוח אינו משמש דיו לטיפול בהשמנה חמורה בילדים ממגוון סיבות: רופאי ילדים אינם מודעים לאפשרות זו או מטילים ספק ביעילותה, כמו כן, העדר ביטוח ומצב סוציו אקונומי ירוד, אשר לעיתים קרובות הולכים יד ביד.

 

כאשר בוחרים באפשרות התערבות ניתוחית, חשוב לחפש אחר מרכזים הכוללים טיפול מקיף עם מומחיות באוכלוסיית חולים זו.

 

המומחים מדגישים כי אין גיל סף בו ניתן לשלוח חולים לניתוח. בחירה נכונה של ילדים לניתוח לירידה במשקל מבוססת על בשלות פסיכולוגית ופיזיולוגית, כמו גם גורמים אחרים בהם יש לדון עם הצוות המטפל.

 

ההחלטה להשלים ניתוח בריאטרי ומטבולי צריכה להתבסס על הבריאות והצרכים של החולה הפרטני. יש לקבל את ההחלטה לאחר מחשבה ארוכה, בשיתוף בין המטופל, הוריו והצוות הרפואי והכירורגי, בהתאם למדד מסת הגוף, מצבים רפואיים אחרים ואיכות החיים.

 

 

Pediatrics. 2019

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<