חדשות

שכיחות אלרגיה למריחואנה מצויה במגמת עליה (מתוך כנס ה-AAAAI)

09/03/2020

 

אחד הנושאים המדוברים במהלך כנס ה-American Academy of Allergy, Asthma and Immunology נוגע לסיכונים והיתרונות של Cannabis sativa. מומחים מאוניברסיטת קולוראדו מסבירים כי קנאביס עלול לגרום לתגובה אלרגית, בדומה לתגובה אלרגית לאבקנים והם החלו לזהות מקרים אלו בעקבות העליה בחשיפה ישירה לקנאביס הודות לאישור השימוש במריחואנה בחוק.

 

המומחים מסבירים כי בקרב אלו עם נטיה אלרגית, חשיפה ל-C. sativa, בין אם בצורה ישירה או בצורה עקיפה, תביא לעליה בתגובות קלאסיות, דוגמת נזלת אלרגית, עיטוש, צפצופים, גרד ואסתמה.

 

עישון מריחואנה, חשיפה ישירה לצמח, מגע עם אחרים שנגעו בצמח ונשימת אוויר בחממת גידול מריחואנה עלולים כולם להוביל לתגובות. ככל שהחשיפה משמעותית יותר, כך התגובה צפויה להיות גדולה יותר, בפרט באלו עם נטיה לתגובות אלרגיות.

 

סוג החשיפה ל-C. sativa מהווה גורם חשוב גם כן. עישון הצמח עשוי להוביל להתפתחות תגובות אלרגיות, צריכת זרע קנבוס עשויה להוביל לאנאפילקסיס ועבודה עם הצמח עשוי לגרום לדלקת עורית או אורטיקריה במגע.

 

מאכלים המכילים C. sativa הובילו למקרים של מינון יתר מאחר וקשה לקבוע את המינון ומאחר ונדרשות מספר שעות עד לתחילת ההשפעה, אין למשתמש בקרה רבה כמו במקרים בהם החשיפה הינה דרך שיאוף.

 

דיווח מקרה משנת 2018 תיאר מטופל שעישן מריחואנה כל יום ופיתח אנאפילקסיס לאחר צריכת זרע קנבוס. המטופל סבל ברקע מאלרגיות שונות לפירות, אגוזים ואלרגנים באוויר וזו הייתה החשיפה הראשונה שלו לקנבוס. החולה פיתח אורטיקריה על הזרועות לאחר מגע עם עלי C. sativa, אך לא פיתח תגובה כאשר עישן מריחואנה. המקרה מעיד על חשיבות צורת החשיפה.

 

ישנם מקרי דיווחים בודדים בלבד אודות תגובות אנאפילקסיס בעקבות צריכת קנבוס. מטופלים הסובלים מאלרגיות לאמברוסיה ומרוה מצויים בסיכון מוגבר לפתח תגובה לפירות ממשפחת מלונים. קיים אנטיגן נפוץ באבקני C. sativa ובמזונות מסוימים עם חלבונים המעוררים תגובה-צולבת, דוגמת עגבניות, אפרסקים ואגוזי לוז.

 

סקירה משנת 2017 דיווחה מקרים בודדים של אלרגיה ל-C. sativa בתיווך נוגדני IgE. עם זאת, התגובות הללו הופכות נפוצות יותר ויותר, כאשר בנברסקה אבקני C. sativa היו אחראיים ל-36% מכלל ספירת האבקנים. באלו עם אלרגיה בתיווך IgEל קנאביס ייתכן ריגוש לחלבונים של C. sativa (Can s 3), אשר עשוי להסביר את האלרגיות שתועדו במטופלים באירופה.

 

החוקרים מסכמים ומסבירים כי עם העליה בזמינות והתרה בחוק של השימוש במריחואנה, חלה עליה בתגובות האלרגיות הללו.

 

מתוך כנס ה-AAAAI

 

לידיעה במדסקייפ

 

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני