חדשות

מספר מאפיינים עשויים להביא לסיכון מוגבר לתמותה עקב זיהום בנגיף קורונה החדש (The Lancet)

11/03/2020

 

מנתונים חדשים שפורסמו בכתב העת The Lancet עולה כי שיעורי התמותה עקב זיהום בנגיף קורונה החדש (COVID-19) בקרב חולים בווהאן שבסין היו גבוהים יותר במקרים בהם מדובר בחולים בגיל מתקדם, עם מחלות-רקע וערכי D-dimer גבוהים.

 

החוקרים השלימו מחקר רטרוספקטיבי, תצפיתי, רב-מרכזי, שכלל 191 חולים, מהם 137 שוחררו לביתם ו-54 הלכו לעולמם בבית החולים. הם התמקדו בכל המבוגרים שאושפזו על עדות מעבדתית לזיהום ב-COVID-19 והשוו את הנתונים הדמוגרפיים, קליניים, מעבדתיים וכן את תוצאות הטיפול, בין אלו ששרדו ואלו שנכנעו למחלה.

 

מהנתונים עולה כי 91 חולים (48%) סבלו ממחלות רקע, בעיקר יתר לחץ דם (30%), סוכרת (19%) ומחלת לב כלילית (8%).

 

הסיכון לתמותה באשפוז עלה עם הגיל (יחס סיכויים של 1.10 לכל עליה של שנה בגיל), מדד SOFA (Sequential Organ Failure Assessment) גבוה יותר (יחס סיכויים של 5.65) וערכי D-dimer של מעל 1 מיקרוגרם/ליטר באשפוז.

 

מהשוואת אלו שלא-שרדו לאלו שרדו את המחלה הנגיפית עלו שיעורים גבוהים יותר של כשל נשימתי (98% לעומת 36%), אלח-דם (100% לעומת 42%) וזיהום משני (50% לעומת 1%).

 

הגיל הממוצע של השורדים עמד על 52 שנים, בהשוואה לגיל ממוצע של 69 שנים בקרב אלו שלא שרדו. החוקרים מציינים כי החלשות מערכת החיסון ותהליכי דלקת הגורמים נזקים לאיברים ועשויים גם לעודד את שכפול הנגיף, הם ככל הנראה הגורמים העומדים בבסיס הסיכון המוגבר לתמותה עם גיל מתקדם.

 

ממועד הופעת התסמינים הראשוניים, חציון מרווח הזמן עד לשחרור עמד על 22 ימים ומרווח הזמן הממוצע עד לתמותה עמד על 18.5 ימים.

 

חום נותר למשך תקופה חציונית של 12 ימים בכלל החולים ושיעול נותר לאורך 19 ימים; 45% מהשורדים עדיין השתעלו בעת השחרור מבית החולים. בקרב השורדים, קוצר נשימה השתפר לאחר 13 ימים, אך נותר עד המוות באלו שלא שרדו עד לשחרור מבית החולים.

 

הפצת הנגיף נותרה למשך תקופה חציונית של 20 ימים בקרב אלו ששרדו את הזיהום. הנגיף היה ניתן לזיהוי באלו שלא שרדו את הזיהום עד למותם. טיפול אנטי-ויראלי לא הפחית את הפצת הנגיף.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי גיל מתקדם, רמות D-dimer מוגברות ומדד SOFA גבוה עשויים כולם לסייע לרופאים לזהות בשלב מוקדם חולים עם זיהום בנגיף COVID-19 להם פרוגנוזה גרועה. הפצה ממושכת של הנגיף מהווה את הבסיס לגישה לפיה יש לבודד את החולים שנדבקו בנגיף ולהתערבויות אנטי-ויראליות אופטימאליות בעתיד.

                

The Lancet. Published online March 9, 2020

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני