חדשות

עדכון קורונה: מטופלים ראשונים באשפוז ביתי , מה שעשוי אולי להוות פתרון עם העלייה הגדולה הצפויה במספר המקרים בישראל

11/03/2020

מאת מערכת אי-מד

מספר המקרים החדשים, ומקרי המוות, ליום, בעולם - ממשיך לעלות .

ב-10/3 דווח על 4567 מקרים חדשים (עלייה לעומת ממוצע יומי של כ-4000 בימים האחרונים), ועל 271 מקרי מוות (זינוק בהשוואה לממוצע היומי של השבוע שהסתיים ב-8/3  שעמד על כ-90, כאשר ביומיים האחרונים מספר מקרי המוות היומיים היה מעל 200) .

באיטליה, מספר המקרים החדשים ב-10/3 היה 977 , ירידה לעומת שלושת הימים הקודמים (כ-1500 בממוצע ליום), כך שאולי המדיניות המחמירה שננקטה שם מצליחה להקטין היקף ההידבקות.

ספרד הופכת להיות מקור משמעותי לגידול במספר המקרים, עם כ-500 מקרים חדשים ליום ביומיים האחרונים (זינוק חד לעומת כ-130 ליום בשלושת הימים הקודמים), וכך גם גרמניה עם 341 מקרים חדשים ב-10/3 , וארה"ב עם כ-290 מקרים חדשים.

למידע נוסף ב-worldmeter

בארץ , עם 76 מקרים נכון לשעה זו, ההערכה היא שעם הרחבת כמות הבדיקות כך שתכלול גם מטופלים עם סימפטומים של שפעת ו/או דלקת ריאות שעד היום לא נבדקו לקורונה כיוון שלא נכללו בהגדרות המחייבות בדיקה - תעלה כמות החיוביים לנגיף באופן אקספוננציאלי.

הבשורה הטובה היא שעד כה יש כרגע רק מקרה קשה אחד ואפס תמותה.. אם מספר המקרים יגדל משמעותית, וללא עליה מקבילה במספר המקרים הקשים או מקרי מוות חלילה, אז ייתכן שרמת הקטלניות של הוירוס נמוכה ממה שהוערך.

בכל מקרה, חשוב לציין ש החל שלב האשפוז הביתי של מספר חולים.

להלן הודעת מכבי בנושא:  לראשונה בישראל שני חולי קורונה אושפזו בבית.

במהלך הלילה הועברו לטיפול מכבי, שני חולי קורונה מאובחנים מאזור הדרום. מצבם טוב. אנחנו נערכים לקליטה של חולים נוספים בכל רחבי הארץ. אלו שני החולים הראשונים בישראל שמועברים לאשפוז ביתי.
 
ובתוך כך, בהתייחס לסוגיית האשפוזים של חולי הקורונה, יו"ר איגוד הפסכיאטריה, ד''ר פישל פירסם היום ההודעה הבאה:
יש לפעול מיידית להורדת התפוסה במחלקות האשפוז במסגרת ההתמודדות עם השפעות נגיף הקורונה .
 יו"ר איגוד הפסיכיאטריה, ד"ר צבי פישל, שיגר הבוקר מכתב דחוף לשר ולמנכ"ל משרד הבריאות בדרישה לאפשר שיחרור מאושפזים לאלתר מבתי החולים הפסיכיאטרים על מנת להקל על היערכותם למקרה בו חולים יידבקו בנגיף. האיגוד מבקש  לחייב מסגרות דיור קהילתיות לקלוט חולים פסיכיאטריים באופן מיידי, בשונה מימי שגרה בהם למסגרות הדיור הקהילתית יש שיקול דעת בנושא.

ד"ר פישל מבקש במכתבו להכפיל את כוח האדם במחלקות על ידי גיוס של סטודנטים, חיילים, תלמידים ומתנדבים שיוכלו לעזור למטופלים לשמור על הנחיות ההימנעות והטיפול המומלצים על ידי הצוות המקצועי. זאת על רקע מחסור הקיים כבר בשגרה של 100 רופאים, וכ-100 תקנים נוספים לרופאים.

אגוד הפסיכיאטריה מתריע כי יש להזרים מיידית כמויות גדולות של אמצעי מיגון, חיטוי ושמירה על היגיינה לבתי החולים  הפסיכיאטרים היות ובמחלקות הללו הבלאי גדול יותר ממחלקות אחרות.

ד"ר פישל מציין כי עד כה לא יצאו ממשרד הבריאות הנחיות ברורות וסדורות לטיפול במאושפז שצריך בידוד, או במאושפז שהתגלה כנשא או חולה של וירוס הקורונה. "אני מניף דגל אדום רגע לפני שיתפתח משבר בענף שפועל ממילא במצב קשה. אני קורא ומפציר לא להזניח  את האוכלוסיות המוחלשות בחברה הישראלית, ובפרט את המטופלים הפסיכיאטרים"
 
הערת המערכת:  עושה רושם שעם ריבוי המקרים, כולל מקרים של הדבקה בקהילה וקושי בביצוע חקירה אפידמיולוגית, המשך מדיניות הבידודים כבר לא תהיה אולי כבר ריאלית ואפשרית.  זה יכול להוביל או להחמרה בהנחיות, היינו סגירת איזורים או סגר כללי דוגמאת איטליה, עם כל המשמעויות הכלכליות והאחרות, או לחילופין, במיוחד אם ההערכה שרמת הקטלניות של הנגיף נמוכה יותר ממה שהוערך, להתייחס לאפידמיה הזו כשפעת עונתית, שאמנם עדיין מסוכנת יותר מהשפעת הרגילה, ושאין לה עדיין חיסון, תוך התמקדות באוכלוסייה הפגיעה יותר, היינו מבוגרים עם מחלות רקע. ההתמקדות בקבוצה זו אפשרית באמצעות ניטור קפדני יותר, מתן טיפול מונע (כולל אולי חיסונים נגד דלקת ריאות שבלאו הכי מומלצים לאוכלוסייה הקשישה) , והפנייה מהירה לאשפוז וטיפול נמרץ במקרה של הופעת סימפטומים. עבור כל השאר ניתן יהיה לשקול "שיחרור" מההגבלות והבידודים, ובמקרים של הופעת סימפטומים לטפל באמצעות אשפוז ביתי, כפי שאכן כבר החל במכבי.
 
 
 


 

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<