חדשות

תמונת מצב קורונה: 250 מקרים מאומתים ו-4 במצב קשה, ישראל עדיין בעשירון הנמוך במדד תחלואה קשה ותמותה לנפש, תוצאות מעודכנות של סקר אי-מד..

16/03/2020

מאת מערכת אי-מד

להלן עדכון אחרון של משרד הבריאות

בעולם עקומות התחלואה והתמותה ממשיכות להיות אקספוננציאליות. 

מכיוון שנתוני המקרים בעייתיים שכן הם קשורים להיקף הבדיקות, אנו מנסים להציג כאן ניתוח המבוסס על נתוני התמותה והתחלואה הקשה מקורונה, שכן אלה ככל הנראה אמינים ומשקפים יותר . כפי שתוכלו לראות כאן המדד הוא סך מקרי תמותה ומקרים קשים למיליון :

כפי שאפשר לראות ישראל נמצאת בעשירון התחתון של מספר מקרי התמותה והמקרים הקריטיים לנפש (0.46). איטליה וספרד בראש בהפרש עצום מהמדינות שאחריה , צרפת (8.08) , נורווגיה (5.5), הולנד (3.79) ובלגיה (3.19) .

מעניין לציין שאנגליה הנוקטת במדיניות שונה נמצאת (עדיין לפחות) עם מדד נמוך יחסית של 0.81 .

למידע און ליין ב-worldmeter

הערת המערכת: הדיון בסוגיה לגבי הצעדים הננקטים ע"י הממשלה נמשך בתקשורת ובציבור. לכאורה, עד כה כפי שניתן לראות מהניתוח ישראל ממוקמת במצב טוב. בסקר שאנו מריצים בימים האחרונים שבה עד כה השתתפו 464 מתקבלת התמונה הבאה:

מהסקר עולה שבמדיניות הנוכחית או אף החמרתה תומכים ביחד כ-56% , מול כ-39% שתומכים בגישה דיפרנציאלית של התמקדות באוכלוסייה שבסיכון מחד והחזרת המדינה למצב נורמלי מאידך. 

חיזוק לגישה זו מגיע מהדיווח האחרון על התפרצות המחלה בבית אבות בירושליים. זה בדיוק מה שהגישה של התמקדות באוכלוסייה שבסיכון מנסה למנוע.. הרציונל של התומכים בגישה הזו הוא שכמות המקרים הקשים ומקרי המוות תהיה לא גבוהה יותר, אולי אפילו נמוכה יותר ,מאשר בגישה הנוכחית או אפילו המחמירה יותר. החזרת כלל המדינה חזרה ל"שפיות" ונורמליזציה (עם שמירת כללי ההתנהגות של שפעת רגילה) תתבטא ביותר מקרים אמנם, אך אלה יהיו, כמעט כולם אסימפטומטיים או מקרים קלים שאינם דורשים אשפוז, ולכן במאזן הכולל זו עשויה להיות חלופה הרבה יותר מוצלחת הן מבחינת בריאות הציבור והן מבחינה כלכלית/חברתית. לכן ראוי לדעתנו שחלופה זו תיבדק ותיבחן ע"י מומחי משרד הבריאות כולל בניית מודל מתמטי/הסתברותי שיעריך את היקף התחלואה הקשה/תמותה מחד, והעלות למשק ולחברה מאידך,  תחת החלופות השונות.

חשוב שגם תוצאות המודל הזה, על בסיס הנחות היסוד של המומחים האפידמיולוגיים של משרד הבריאות יוצגו ויוסברו לציבור ויתמכו בחלופה שהממשלה תחליט. ברפואה, וגם בבריאות הציבור, כידוע, לאמון הציבור והבנתו את הרציונל העומד מאחורי ההחלטה יש השפעה חיובית ישירה ומשמעותית על ההיענות להנחיות.

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני