חדשות

הערכות עולמיות מצביעות על האפשרות כי כמיליון חולים ברחבי העולם נדבקו בנגיף הקורונה (Science)

17/03/2020

 

התפשטות נגיף הקורונה החדש ממחוז הובאיי בסין טרם הצבת הגבלות הנסיעה ב-23 בינואר הוביל ככל הנראה להתפשטות מיליון מקרי COVID-19 ברחבי העולם עד כה, כאשר במקרים רבים מדובר בתחלואה קלה וייתכן והחולים אינם מודעים להדבקתם בנגיף, כך עולה מנתונים חדשים שפורסמו בכתב העת Science.

 

החוקרים השתמשו במודל מתמטי ששילב נתונים אודות תנועות אנשים ברחבי 375 ערים בסין עם נתוני דיווחי זיהומים, תוך שימוש בטכניקות סטטיסטיות. מניתוח הנתונים עלה כי טרם קביעת הגבלות הנסיעה בווהאן, 86% מהמקרים לא היו מתועדים. המודל גם משער כי שיעור ההדבקה של מקרים לא-מזוהים אלו עמד על 55%, בהשוואה למקרים המתועדים.

 

החוקרים כותבים כי שישה מבין שבעה מקרים אינם מתועדים. מרבית המקרים הם קלים, עם תסמינים מעטים או ללא תסמינים כלל, כך שמרבית האנשים עשויים להאמין כי הם רק הצטננו או שאינם יודעים כלל שחלו. במידה וברחבי העולם ישנם 150,000 מקרים מאושרים, אזי סביר כי בפועל מדובר בקרב למיליון הדבקות ברחבי העולם.

 

עוד עולה מהנתונים כי אותם 3,500 מקרי הדבקה מוכחים בארצות הברית מהווים ככל הנראה את קצה הקרחון.

 

ייתכן כי להגבלות על נסיעה שהוטלו בסוף ינואר הייתה השפעה מוגבלת בלבד ואלו אינן מספקות בכדי למנוע את התפשטות המחלה. המומחים מדגישים את חשיבות הפחתת האפשרות להדבקה באתרים מקומיים, בקהילה בה כבר תועדה הדבקה בנגיף.

 

אחד הנתונים הלא ידועים נוגע לעונתיות של נגיף הקורונה. המומחים מסכימים כי גם אם חום ולחות יובילו להפחתת המחלה בקיץ, השפעה זו עשויה להיות מינימאלית, לאור המספר האדיר של נדבקים בנגיף.

 

ממצאי המחקר מדגישים את חשיבות המגיפה הנוכחית ובמידה ודפוס המחלה משנית לנגיף הקורונה החדש יהיה דומה לזה של שפעת העופות בשנת 2009, אזי צפויה התפשטות עולמית ונגיף זה צפוי להפוך לנגיף האנדמי החמישי ממשפחת נגיפי קורונה.

 

Science. Published online March 16, 2020

 

לידיעה במדסקייפ

 

הערת מערכת:

על בסיס הערכה זו אפשר להעריך שגם בישראל מספר המקרים כיום גבוה פי כמה מכ-300-350 שאובחנו עד כה.

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני