חדשות

סיגריות אלקטרוניות עלולות לפגוע בתפקוד דפיברילטור מושתל (HeartRhythm Case Rep)

17/03/2020

 

במאמר שפורסם בכתב העת Heart Rhythm Case Reports מדווחים חוקרים כי סיגריות אלקטרוניות עלולות לסכן חולים עם התקנים אלקטרוניים לבביים מושתלים, דוגמת ICD (Implantable Cardioverter Defibrillator). במקרים אלו, ניקוטין אינו האשם והסכנה נובעת מהמגנט הקיים בחלק גדול מהמכשירים הללו.

 

החוקרים מסבירים כי המערכות הפופולאריות השונות למתן ניקוטין כוללות מגנטים להם תפקידים שונים; כולל שמירה על המרכיבים המתפרקים של הציוד או לצורך מיקום למטרת טעינת המכשיר.

 

מכשירי אידוי הם מאוד ניידים ולעיתים קרובות בצורת עט, כך שהם נוחים מאוד לנשיאה בכיס החולצה. עם זאת, מיקום זה עשוי להציב אותם בסמיכות למכשירי ICD, ובאופן ספציפי יותר, בסמוך למגנט של מכשירים אלו, כך שתתכן הפרעה לתפקוד ההתקנים.

 

במאמר חדש מדווח על מקרה בו מכשיר האיוד גרם ככל הנראה להפרעה מגנטית ושיבש את פעילות ICD אשר הושתל במסגרת מניעה ראשונית בגבר עם דיכוי תפקוד חדר שמאל והיסטוריה של סרקואידוזיס לבבי. החוקרים הסבירו כי  המגנטים של מכשיר האיוד שיבשו את פעילות ה-ICD והובילו לאובדן ההגנה מפני טכיקרדיה עם המכשיר הנ"ל.

 

החולה עבר השתלת ICD דו-לשכתי כשדרוג מהתקן קודם שהושתל כשבע שנים מוקדם יותר והגיע המועד המומלץ להחלפתו. לאחר אשפוזו, החולה יצר קשר עם המרפאה ודיווחו כי המכשיר צפצף מספר פעמים ביום אך שלל תסמינים או מכת חשמל סביב התראות אלו. חקירת הקוצב גילתה כי לא בוצע תכנות מחדש של המכשיר לאחרונה.

 

נתוני חברת מדטרוניק, היצרנית של התקן ה-ICD, אישרו כי היו ארבע אינטראקציות מגנטיות לאחרונה עם ההתקן, אשר אירעו במקביל לנקודות הזמן בהם המטופל דיווח על הצפצופים מהמכשיר.

 

המטופל ציין כי הוא השתמש בסיגריה אלקטרונית, אותה שמר לרוב בכיס חולצתו השמאלי מעל התקן ה-ICD.

 

למרות שלא תועד נזק חמור בעקבות האינטראקציה המגנטית ודיכוי פעילות ICD במקרה זה, קיימת אפשרות לתכנון לא-מכוון וסיבוכי הפרעות קצב בעקבות מיקום סיגריה אלקטרונית בסמיכות להתקן ICD או קוצב לב.

 

HeartRhythm Case Rep. 2020;6:121-123

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני