חדשות

סוכרת מעלה את הסיכון להתקדמות וסיבוכים על-רקע COVID-19 (מתוך Diabetes Metab Res Rev)

18/04/2020

 

במאמר שפורסם בכתב העת Diabetes Metabolism Research and Reviews מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, התומכות בטענה כי סוכרת עשויה להיות גורם סיכון להתקדמות מהירה ופרוגנוזה גרועה של COVID-19.

 

מטרת המחקר הייתה לבחון אם סוכרת הינה גורם סיכון המשפיע על התקדמות COVID-19 ועל חומרת המחלה. לצורך כך, הם אספו נתונים אודות 174 חולים עם עדות ל-COVID-19, כולל מידע דמוגרפי, היסטוריה רפואית, תסמינים וסימנים, בדיקות מעבדה, תוצאות בדיקת CT חזה וכן אמצעי טיפול.

 

מהנתונים עולה כי ב-24 חולים עם COVID-19 ללא מחלות רקע אחרות אך עם סוכרת תועד סיכון גבוה יותר לדלקת ריאות חמורה, שחרור אנזימים הקשורים לנזק רקמתי, תגובה דלקתית מופרזת ולא-מבוקרת ומצב קרישיות-יתר והפרעה במטבוליזם סוכר. יתרה מזאת, הרמות בדם של סמני דלקת דוגמת IL-6, CRP, פריטין ו-D-Dimer היו גבוהים יותר משמעותית בקבוצת החולים עם סוכרת, בהשוואה לאלו ללא סוכרת, רמז לכך שבחולים עם סוכרת ייתכן סיכון מוגבר לסערה הדלקתית המובילה בסופו של דבר להידרדרות מהירה של COVID-19.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי נדרשת תשומת לב רבה יותר במעקב אחר חולים עם סוכרת ו-COVID-19 במטרה לזהות סימנים של הידרדרות מהירה במצב הקליני.

 

Diabetes Metab Res Rev. Published online March 31, 2020

 

לידיעה במדסקייפ

 

הערת מערכת:

הנכם מוזמנים לראיון המיוחד שקיימנו עם פרופ' איתמר רז, יו"ר המועצה הלאומית לסוכרת העוסק במניעה וטיפול בחולי סוכרת בימי הקורונה.

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<