חדשות

המרכז לידע ומידע: מס' המאומתים לקורונה צפוי לעלות ל-2500 ליום בממוצע שבועי עד סוף החודש

14/12/2020

מאת מערכת אי-מד

נראה ששני הנתונים הבולטים ביותר בדיווח היומי של התפשטות הקורונה הם שיעור הבדיקות החיוביות אמש שהגיע ל-3.4% והמשך העלייה המתונה בחולים הקשים שעומד כיום על 353. לא ברור אם זו סטייה סטטיסטית שנובעת מכך שכמות הבדיקות אמש הייתה נמוכה יחסית (כ-50,000 ) .

בדו"ח היומי של המל"ל  כותבים המחברים בסיכום כי :

  • השבוע נפתח עם היקף הדבקה גבוה מאוד - כ-1,750 מאומתים חדשים ליממה, בממוצע שבועי בהינתן ערכו הנוכחי של מקדם ההדבקה (1.15-1.2)  צפוי מספר המאומתים לעלות לכ-2,500 ליום בממוצע שבועי, עד סוף החודש. המשך עלייה במספר החולים במצב קשה החדשים אשר נראה שצפוי להמשיך ולעלות. 
  •  בעולם התחלואה ממשיכה בהיקפים גבוהים באירופה ובארה"ב. באירופה כ-170 אלף נדבקים וכ-4,000 מתים ליממה; בארה"ב - כ-220 אלף נדבקים וכ-300,2 מתים ליממה.
  • לצד אישור החירום שניתן בסוף השבוע לחיסוני הקורונה של חברת פייזר על ידי מנהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA) ותחילת הפצתם בעולם ובארץ, יש לזכור כי החיסונים לא צפויים להשפיע באופן ממשי על מהלך המגפה בישראל עד שלהי החורף הנוכחי.
  • מזכירים כי עטייה נכונה, נרחבת ושיטתית של מסכות תקניות, המכסות היטב את הפה והאף, תוביל להפחתה ניכרת של קצב ההדבקה ותצמצם את ממדי התחלואה. עד לתחילת השפעתם הממשית של החיסונים על תמונת ההדבקה הארצית, זהו האמצעי הפשוט, הזול והזמין ביותר לשמירה על שגרת-קורונה.
  • על רקע חג החנוכה, מזכירים לנקוט יתר זהירות על שמנת לשמור על המבוגרים, בדגש על בני הגיל השלישי ועל בעלי מחלות הרקע; יש לאוורר היטב חללים סגורים ולהימנע ככל הניתן משירה ואכילה רבי משתתפים. בברכת חג שמח ובריא!

בתוך כך נראה שדווקא באוכלוסייה הפגיעה ביותר, דיירי המוסדות הסיעודיים יש תופעות שליליות , כפי שעולה  מהדיון בוועדת ביקורת המדינה:

התפרצות הקורונה בבתי האבות:

ראש תכנית מגן אבות ואימהות: "בגלל הוראות מכרזים, עברנו לבדיקות מעבדה עם תוצאות מאוחרות, והאחיות לא מורשות לדגום קשישים. איבדנו זמן יקר"

יו"ר הוועדה, ח"כ עפר שלח: "על כל מצבה של קשיש שנפטר מקורונה יהיה כתוב שהוא מת בגלל חוק חובת מכרזים?"

ראש תכנית מגן אבות ואימהות, פרופ' נמרוד מימון, מאשים בדיון הוועדה לביקורת המדינה בראשות ח"כ עפר שלח את גל ההתפרצות בבתי אבות: "בגלל הוראת החשב הכללי, החליפו חברות דיגום ומעבדה. וזה מה שקורה שמחליפים חברה תוך כדי מאבק. הכתב מינוי שלי וגם של פרופ' אש הוא כתב מינוי של יועץ - אין לנו שום סמכויות. כשקורה כזה דבר, תולשים שערות. שלחתי מכתב לשר הבריאות ולמנכ"ל המשרד בעניין אבל קיבלנו תשובה פרוצדוראלית שהנושא נבדק ואמנם יש כשלים. בהחלט רואים מגמה של ירידה ברמת השירות והתוצאות. בעבר, הקמנו מערך בדיקות והגענו לתוצאות נפלאות של עד 24 שעות תשובות דיגום. היום, הדיגום מתקבל פעם בשבוע – ותוצאות גם 72 שעות אחרי. אחות שעובדת עם אנשים ברמת סיכון גבוהה ובגלל הפרוצדורה הסבוכה, עכשיו היא קיבלה תשובה חיובית אחרי 48 שעות. איבדנו זמן יקר. כל חוקר יודע שלא מחליפים שני משתנים בעת ובעונה אחת. החליפו גם את החברה שדוגמת וגם את המעבדה. נתקלו בנוראיות של המגיפה בצורה הכי קשה שיש.

יו"ר הוועדה, ח"כ עפר שלח, הגיב לדברים: "זה שנבחרו גורמים חדשים, זה בדיוק מה שלא בסדר. אם נשתמש באנלוגיה הצבאית, הדבר הראשון שעושים במלחמה, שומרים על הדברים פשוטים ככל האפשר. אם משהו עובד, נשארים איתו. עם כל הכבוד, איך אפשר בכלל להכניס למשוואה את חוק חובת מכרזים? על כל מצבה של קשיש שנפטר מקורונה יהיה כתוב שהוא מת בגלל חוק חובת מכרזים?"

עוד אמר פרופ' מיימון בדיון, "האחיות בהחלט יכולות לדגום לבד ולחסוך זמן. רק מסיבה רגולטורית זה לא קורה. החשב אומר שזה בלתי אפשרי כי צריך לצאת במכרז מחודש".

מזכיר איגוד בתי האבות, אביטוב זלקין: "לאחיות בבתי האבות אסור לדגום את הדיירים. תלמידי גמנסיה מותר להם לדגום את חבריהם ולאחיות אסור? זה לא יאומן".

הערת המערכת:

מקור נוסף שמהווה ככל הידוע מוקד הדבקה הוא יבוא מחו"ל של נדבקים (טורקיה, דובאי) כשעדיין אין אמצעים מספקים של בדיקות ובידודים למניעתה.  מה שקורה בשדה התעופה הוא סוג של מחדל שקשה להסביר ולהבין.

בנוסף העלאת היקף הבדיקות במערכת החינוך (עובדי הוראה) ושימוש נרחב בבדיקות מהירות ומדגמיות עדיין אינה מתבצעת.

פרצות אלה מובילות להמשך ההדבקה והתחלואה ולהתממשות תחזית המל"ל לחציית הרף של 2500 נדבקים ליום בממוצע, מה שעלול  בהחלט להוביל ע"פ החלטת הקבינט לסגר או "ריסון מהודק".

השגת יעד החיסון הראשוני של האוכלוסייה שבסיכון תוך תקופה של מספר שבועות עשויה בהחלט לשנות את כללי המשחק שכן החשש אז לתחלואה קשה וליצירת עומסים בבתי החולים יירד באופן משמעותי.

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<