חדשות

תסמינים עוריים עשוי להצביע על תסמונת דלקתית רב-מערכתית בילדים (JAMA Dermatology)

15/12/2020

 

מנתונים שפורסמו בכתב העת JAMA Dermatology עולה כי במרבית הילדים עם תסמונת דלקתית רב-מערכתית (Multisystem Inflammatory Syndrome in Children, או MIS-C) תועדו ממצאים בעור ובריריות.

 

מטרת המחקר הייתה לתאר את הממצאים בעור ובריריות שזוהו בילדים עם תסמונת דלקתית רב-מערכתית במהלך שיא מגפת הקורונה בעיר ניו-יורק. החוקרים השלימו סדרת מקרים רטרוספקטיבית שכללה 35 ילדים שאושפזו לשני בתי חולים בעיר ניו-יורק בין תחילת אפריל ועד אמצע יולי, אשר ענו על קריטריוני ה-CDC להגדרת MIS-C.

 

החוקרים מדווחים כי 25 ילדים (11 בנות, גיל חציוני של 3 שנים) ענו על הקריטריונים להגדרת MIS-C; 10 ילדים נוספים (5 בנות, גיל חציוני של 1.7 שנים) נכללו כמקרים אפשריים של MIS-C (החולים ענו על כל הקריטריונים, למעט עדות מעבדתית לזיהום בנגיף הקורונה או חשיפה ידועה).

 

תוצאות בדיקת PCR לנגיף SARS-CoV-2 היו חיוביות ב-10 חולים (29%) ותוצאות בדיקות נוגדנים מסוג IgG כנגד הנגיף היו חיוביות ב-19 חולים (54%).

 

מבין 35 החולים, ב-29 (83%) זוהו שינויים בעור ובריריות, כאשר אודם בלחמית (21 חולים), אודם בכפות ידיים ורגליים (18 חולים), אודם של השפתיים (17 חולים), אודם ובצקת סביב העיניים (7 חולים) ולשון תותית (8 חולים) היו התסמינים הנפוצים בעור וריריות.

 

זיהוי השינויים בעור וריריות תואר לאחר 2.7 ימים, בממוצע, מהופעת חום. משך הממצאים בעור ובריריות השתנה משעות ועד ימים (משך חציוני של 5 ימים).

 

החוקרים כותבים כי לא תועד קשר בין נוכחות או העדר ממצאים בעור וריריות ובין חומרת המחלה הנגיפית.

 

בסדרת המקרים הנוכחית של ילדים שאושפזו בחשד לתסמונת MIS-C במהלך מגפת הקורונה זוהה מגוון רחב של ממצאים בעור וריריות. למרות האופי הזמני של ביטויים אלו, מאפיינים אלו עשויים לספק רמזים חשובים להתפתחות תסמונת דלקתית רב-מערכתית בילדים.

 

JAMA Dermatology 2020

 

לידיעה ב-MedPage Today

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<