חדשות

המשך העלייה בהדבקה ותחלואת קורונה עלול להוביל לסגר/ריסון מהודק במקביל להתחלת מבצע החיסונים

15/12/2020

מאת מערכת אי-מד

מגמת העלייה בהתפשטות הקורונה נמשכת ומתקרבת לסף של 2,500 נדבקים ליום. אמש הגיע מספר הנדבקים ל-2279, והממוצע היומי בשבוע האחרון הוא כבר 1820 בקו מגמה עולה כפי שניתן לראות כאן , מתוך הדו"ח היומי של אגף המודיעין:

 

גם שיעור הבדיקות החיוביות שאמש היה 3.2% (ובממוצע שבועי 2.8%)  נראה בעלייה מתונה בהשוואה ללפני כשבועיים.

גם מספר החולים הקשים במגמת עלייה מתונה

מתמונת המצב היומית של תכנית מגן ישראל עולה שמקדם ה-R לפי מאומתים חדשים דווקא במגמת ירידה (1.16)  , אך ה-R ע''פ מאושפזים חדשים וקשים בעלייה.

 

מבחינת נתוני הרמזור ניתן לראות כאן ששיעור האוכלוסייה הנמצא ביישובים ירוקים במגמת ירידה ועומד כעת על כ-16.5% בלבד, עם עלייה בשיעור האוכלוסיות ביישובים הצהובים, הכתומים והאדומים.  עם זאת, מהטבלה שלהלן ניתן לראות שעדיין 16% ממספר היישובים (אדומים, כתומים, צהובים) תורמים כ-92% מכלל ההדבקה. כלומר מדובר עדיין בהתפרצויות מקומיות ממוקדות.

 

בדו"ח היומי של המרכז לידע ומידע מסכמים המחברים כך:

● מספר הנדבקים, בממוצע שבועי, ממשיך במגמת עלייה ועבר את ה-1,800 מאומתים חדשים בממוצע שבועי . בהינתן ערכו הנוכחי של מקדם ההדבקה (1.15-1.21) צפוי מספר המאומתים לעלות לכ-2,500 ליום בממוצע שבועי, עד לסוף החודש. המשך עלייה גם במספר החולים במצב קשה החדשים אשר נראה שצפוי להמשיך ולעלות

● ברקע, ביממה האחרונה עברה ישראל את רף 3,000 המתים מנגיף הקורונה, מאז שהתפרצה במדינה, לפני פחות משנה.

 ● לצד אישור החירום שניתן בסוף השבוע לחיסוני הקורונה של חברת פייזר על ידי מנהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA)ותחילת הפצתם בעולם ובארץ, יש לזכור כי החיסונים לא צפויים להשפיע באופן ממשי על מהלך המגפה בישראל עד שלהי החורף הנוכחי.

הערת המערכת:   נראה שמערכת הבריאות צריכה להתמודד כעת מול 2 אתגרים במקביל. הפעלת מבצע החיסונים באופן תקין כך שהיעד השאפתני של חיסון הצוותים הרפואיים ואוכלוסיות הסיכון יסתיים בחודש הקרוב, כשבתוך כך המשך הפעלת אמצעים ממוקדים אזוריים ביישובים שבהם יש התפרצויות מחד ומאידך ליישם ההמלצות לביצוע בדיקות מדגמיות המוניות (בעיקר במערכת החינוך) , ולחסום "יבוא" של תחלואה המגיעה ממדינות אדומות ו/או מהשטחים. שני מהלכים אלה במקביל עשויים למנוע הטלת סגר/ריסון מהודק בחודש הקרוב, כשלאחר מכן, במצב שבו מרבית אוכלוסיית הסיכון מחוסנת, נראה שניתן יהיה להתקדם לעבר שגרה מבורכת תוך כדי המשך מבצע החיסונים לכלל האוכלוסייה.

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<