חדשות

העלייה בכל הפרמטרים (מקדם הדבקה, שיעור חיוביים, חולים קשים, איזורים צהובים-כתומים-אדומים) מובילה ככל הנראה לסגר/ריסון מהודק בימים הקרובים

16/12/2020

מאת מערכת אי-מד

ע"פ דו"ח "מגן ישראל"  מקדם ה-R עלה ל-1.21 , ושיעור האוכלוסייה הנמצאת באזורים ירוקים ירד ל-15.5% ,  ועלייה משמעותית בשיעור האוכלוסייה "הצהובה" בימים האחרונים.

מדו"ח אמ"ן ניתן לראות שבעקבות כמות המאומתים אמש שהגיעה כבר לשיא של החודשים האחרונים (2862) גם הממוצע השבועי עומד כבר על כ-2000

נתון מדאיג נוסף הוא המשך העלייה בשיעור הבדיקות החיוביות שהיה אמש 3.5% ועומד על 2.9% בממוצע שבועי

גם מבחינת מצבת החולים הקשים ניתן לראות את מגמת העליה, ותחזית העליה על בסיס המאומתים מעל גיל 60:

החשש כפי שמסבירים גורמים במשרד הבריאות שבמגמה הנוכחית, מס' המאומתים היומי יגיע תוך שבועיים לכ-5,000 , ותוך חודש לכ-10,000 , ובהתאמה יעלה מס' החולים הקשים לרמות שיתחילו לאיים על כושר הספיגה של מערך האשפוז, ולכן המלצת המשרד והפרוייקטור היא לבצע סגר או ריסון מהודק בהקדם (הרף שנקבע כזכור הוא ממוצע שבועי של 2500 מאומתים ויום ומקדם הדבקה של 1.3 , מה שנראה שיגיע תוך ימים ספורים).

מחברי דו"ח אמ"ן מסכמים כך:

  • מספר הנדבקים ממשיך במגמת עלייה -כמעט 000,3 מאומתים חדשים ליום וכמעט 2,000 בממוצע שבועי .
  •  בהינתן ערכו הנוכחי של מקדם ההדבקה (15.1 עד 2.1 ), צפוי מספר המאומתים לעלות לכ-2,500 ליום בממוצע שבועי, עד לסוף החודש.
  •  בשבועיים האחרונים של דצמבר מזוהה עלייה גם במספר החולים החדשים במצב קשה - מגמה אשר ככל הנראה צפויה להימשך.

הערת המערכת:  החששות מובנים וברורים, ויש היגיון להטיל סגר/ריסון מהודק ברמה של 2500 ליום בממוצע שבועי ועדיין כמות חולים קשים נמוכה יחסית לעומת כושר הספיגה,  ולא לחכות עוד עד להגעה ל-10,000 ביום וסביב 600-800 חולים קשים. יחד עם זאת, עדיין ראוי לבדוק ולשקול שימוש בצעדים דיפרנציאליים/מקומיים חריפים יותר ויישום המלצות הקשורות להגעת נוסעים ממדינות אדומות והוספת בדיקות סקר במערכת החינוך, ובמקביל הידוק ההגנה על האוכלוסיות שבסיכון שאמורות להתחיל להתחסן בקרוב.

ניתן וצריך לנצל את התשתית המצוינת שהוקמה לניטור ואיתור וקטיעת הדבקות לפני שמשתמשים בכלים ארציים גורפים. בנוסף, קיים עדיין מרווח ביטחון של כושר האשפוז שבשל התחלואה המאוד נמוכה שיש בינתיים במחלות דמויות שפעת- הוא אף גדול ממה שהוערך בתחילת החורף.

כל זאת בכדי למנוע המשך פגיעה כלכלית וחברתית בעיקר באזורים ירוקים.

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<