חדשות

מומחים דנים באפשרות דחיית מתן המנה השניה של חיסון כנגד קורונה (מתוך אתר Medscape)

06/01/2021

 

מומחים רבים דנים בהצעה לדחות את מתן מנת החיסון השניה כנגד נגיף הקורונה של חברת פייזר או מודרנה כגישה להגדלת מספר האנשים שיוכלו לקבל את החיסון וכך לזכות להגנה מסוימת בעקבות מנה אחת של החיסון.

 

התומכים בהצעה זו טוענים כי דרגת הגנה מסוימת הניתנת למספר גדול יותר של מטופלים הינה צעד משתלם, בפרט לאור המשך העליה במספר המקרים והאשפוזים ועם ההופעה של זן מדבק יותר. שני מומחים בתחום, ד"ר רוברט ווכטר מאוניברסיטת סן פרנסיסקו וד"ר עאיש ג'ה מאוניברסיטת בראון שיתפו את עמדתם במאמר שפורסם בוושינגטון פוסט. שני המומחים הסבירו כי לאור האספקה המוגבלת ומאות אלפי הזיהומים החדשים בכל יום, הם שינו את עמדתם בנוגע למתן החיסון לפי משטר שתי המנות שנבחן במחקרים הקליניים. יתרה מזאת, הם ציטטו מחקר ב-New England Journal of Medicine שהציע יעילות של 80-90% במניעת הזיהום לאחר מנה אחת של חיסון מודרנה.

 

המתנגדים מעלים חשש מפני סטייה ממשטר מתן שתי מנות חיסון, כפי שנבחן במחקרים קליניים, כולל העדר עדויות באשר להשפעה ארוכת הטווח של מנה אחת של החיסון. בנוסף, הם מציעים כי מרווח גדול יותר בין המנות עלול להגדיל את העמידות של נגיף הקורונה.  ד"ר מריה בוטאצי מיוסטון טוענת כי המחקרים הקליניים מהווים את הבסיס המדעי למתן החיסון ואלו כללו מתן שתי מנות חיסון. לאחר מנה אחת מערכת החיסון לומדת את הנגיף, אך עדיין אין תגובה אידיאלית ולכן נדרשת מנת חיסון שניה.

 

גישה מוצעת נוספת להגדלת האספקה הנוכחית של החיסונים למספר גדול יותר של מטופלים כוללת חלוקת המינון הזמין של חיסון מודרנה לשניים. מומחים בארצות הברית ובבריטניה שוקלים גישה זו. בארצות הברית, מנהל המזון והתרופות האמריקאי (Food and Drug Administration) יהיה חייב לאשר כל שינוי במינון החיסון.

 

אחרים מוסיפים עוד כי ישנם נתונים לפיהם מתן מנה אחת לא הובילה לתגובה מספקת של תאי T או נוגדנים. מתן מנה אחת של החיסון בלבד עלולה לתרום למוטאציות עמידות לחיסון והדבר עלול להיות מסוכן לכלל הציבור.

 

עוד דווח כי שינוי ההמלצות בנקודת זמן זו עשוי לגרום עוד יותר בלבול בציבור הרחב בכל הנוגע לחיסונים כנגד נגיף הקורונה. לאחר חודשים בהם מומחים הסבירו לציבור כי עליהם לסמוך על המדע, כיצד ניתן כעת להמליץ על שינוי ההמלצות ללא בסיס עדויות.

 

 

 

לידיעה במדסקייפ

 

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<