חדשות

ארבעה שלבים עשויים לסייע למחלימי קורונה לשוב בהדרגה לפעילות גופנית (BMJ)

08/03/2021

 

לאחר שחולים שנדבקו בקורונה נותרו ללא תסמינים במשך לפחות שבעה ימים, רופאים יכולים להשלים הערכה של הסיכון שלהם להתחיל במשטר אימונים ולסייע להם לשוב לאימונים בהדרגה. במאמר שפורסם בכתב העת BMJ מספקים מומחים הנחיות לרופאים כיצד להדריך מחלימים לשוב בבטחה לאימונים לאחר זיהום בנגיף הקורונה.

 

הכותבים ממליצים על גישה בת ארבעה שלבים באלו עם זיהום בדרגה קלה-עד-בינונית. במאמרם התמקדו הכותבים במחלימים ללא תחלואה ממושכת לאחר הזיהום הנגיפי. ההנחיות מבוססות על העדויות הזמינות, הצהרות קונצנזוס והניסיון של המומחים ברפואת ספורט ואימונים גופניים, שיקום ורפואה ראשונית.

 

בשלב 1, המומחים ממליצים על שבעה ימים של פעילות בעצימות קלה מאוד, עם תרגילי גמישות ונשימה. הפעילויות עשויות לכלול משימות במשק הבית וגינון קל, הליכה, תרגילי כוח קלים, מתיחות ותרגילי שיווי משקל ויוגה.

 

בשלב 2, ההמלצה היא לבצע פעילות בעצימות קלה במשך שבעה ימים, דוגמת הליכה ותרגילי יוגה בדרגה קלה, עם עליה של 10-15 דקות ביום באותה דרגת עצימות ובהתאם לסיבולת. בשני השלבים הללו, על המחלימים להצליח לקיים שיחה מלאה ללא קושי בזמן האימון.

 

בשלב 3 ניתן לכלול מקבצים בני 5 דקות של הליכה מהירה, עליה וירידה במדרגות, ריצה, שחיה, או רכיבה על אופניים – עם מקבצים של הפוגה. המטופלים צריכים להיות מסוגלים לקיים שיחה בזמן הפעילויות.

 

בשלב 4 מומלץ לכלול פעילויות המשלבות קואורדינציה, כוח ושיווי משקל – דוגמת ריצה עם אך בכיוונים משתנים. שלב זה יכול לכלול אימונים על-בסיס משקל הגוף או אימונים מעגליים, אך האימונים לא צריכים להרגיש קשים למטופל.

 

בכל אחד מהשלבים הללו יש לעקוב אחר חוסר יכולת להתאוששות לאחר שעה מהפסקת הפעילות הגופנית וביום למחרת, קוצר נשימה חריג, קצב לב חריג, עייפות או חולשה מוגזמים וסמני הפרעה בבריאות הנפשית.

 

סיבוכים פסיכיאטריים, דוגמת פסיכוזה, זוהו כמאפיין אפשרי של COVID-19 וסיבוכים אפשריים כוללים תסמונת דחק בתר-חבלתית, חרדה ודיכאון. במידה ואחד מהסמנים הללו מופיע, על המטופל לשוב לשלב מוקדם יותר ולפנות לייעוץ רפואי.

 

לאחר השלמת ארבעת השלבים, המטופלים עשויים לחוש מוכנים לשוב לפחות לדרגת הפעילות שלהם טרם הזיהום הנגיפי. עם זאת, הכותבים מזהירים כי החלמה מלאה עשויה לארוך זמן רב מהצפוי.

 

BMJ 2021

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<