חדשות

המשך מגמה חיובית במדדי הקורונה אך אמ''ן מזהיר מפני כניסה לשאננות בשל היקף התחלואה הגבוה עדיין והסיכון מהגעת ווריאנטים עמידים לחיסון

10/03/2021

מאת מערכת אי-מד

מהנתונים המוצגים בלוח הבקרה, דו"ח אמ"ן ותמונת המצב היומית של מגן ישראל ניתן לזהות המשך המגמה החיובית של ירידה במספר החולים הקשים (653) , ירידה  במקדם ההדבקה (0.9) כמו גם ירידה בשיעור הבדיקות החיוביות (3.3%) , ומנגד שמירה (ואף עלייה קלה) בקצב ההתחסנות (אמש התחסנו למעלה מ-110,000) .

נראה שהאיום המשמעותי ביותר על המשך המגמה החיובית הזו הוא הופעת ווריאנט עמיד לחיסון, ולכן יש חשיבות רבה לאיתור וזיהוי מוקדם של זנים כאלה, בין אם הם מיובאים או "תוצרת מקומית" בכדי למנוע התפשטותם.

גם אמ"ן בסיכום הדו"ח היומי מתריע מפני שאננות.. להלן הסיכום:

  •  מבצע החיסונים נותן את אותותיו. שיעור המאומתים יורד בעקביות וגם מספר החולים במצב קשה יורד באיטיות; עם זאת, היקף התחלואה עודנו גבוה ויש להיזהר משאננות. שיעור הבדיקות החיוביות נמצא בירידה מזה כחודש ועומד על כ4% בממוצע שבועי, גם כאשר היקף הבדיקות הממוצע עלה משמעותית - סימן שעשוי להעיד על צמצום בהיקף ההדבקות. מספר החולים במצב קשה גבוה יחסית (יותר מ-700 בממוצע שבועי), אך ממשיך לרדת באיטיות עם זאת, המשך ההקלות עלול להביא להרחבת ההדבקה ולעלייה מחודשת בתחלואה, בעיקר אצל גילאי הביניים שטרם חוסנו.
  • חיסון מחלימים - מחלימים מצויים בסיכון להדבקה חוזרת מהזן הדרום אפריקאי שנמצא בישראל וייתכן שגם מזנים נוספים הדומים לו, כגון הזן הברזילאי ועל כן מומלץ למחלימים להתחסן בהקדם. על פי ה-CDC האמריקאי, די במנת חיסון יחידה בכדי לשפר מאוד את מוגנות המחלימים מפני הוריאנטים הקיימים 
  •  פתיחת שמיים וכניסת וריאנטים חדשים - חזרת עשרות אלפי ישראלים לישראל ממדינות שונות החל משבוע זה עלולה להכניס מגוון וריאנטים אשר יציבו גם את המחלימים בסיכון, לצד אנשים שטרם התחסנו. מהלך זה עלול אף להביא לכניסת וריאנטים שיפחיתו ממועילות החיסון. לכן, על כל חוזר מחו"ל להקפיד באופן מיוחד על בידוד ועל כללי הריחוק החברתי - גם משאר בני הבית, כדי לצמצם ככל הניתן סיכון זה. יוזכר, כי בניו יורק זוהה זן חדש של הנגיף, שהתפשט בה במהירות לאחרונה ואשר נושא מוטציה שקושרה להדבקה חוזרת של מחלימים. בנוסף, מזוהה בעולם זן חדש (525.1.B )שהתפשט במהירות בעשרות מדינות ונושא מגוון מוטציות, כולל כאלו הדומות למוטציות הקיימות בזן הדרום-אפריקני. בשבוע האחרון התגלו בארץ מספר מקרים של הזן מניו-יורק ושל הזן 525.1.B ,שמקורם בחו״ל.
  •  יעילות החיסונים בהגנה מול הזנים החדשים ובמניעת הדבקה - החיסונים הם הכלי היעיל ביותר להפחתת תחלואה קשה, גם מול הזנים החדשים שזוהו בארץ. התחסנות צפויה למנוע את מחלת הקורונה ובתוך כך גם נזקים ארוכי טווח שלה (אשר נצפו אצל 1 מכל 10 חולים). נזכיר, כי חיסון פייזר מוריד משמעותית את הסיכון להידבק בנגיף, החל משבוע לאחר המנה השנייה; לפיכך, מי שמתחסן מגן לא רק על עצמו אלא גם על סביבתו ועל היקרים לו.
  •  חיסוני קורונה ופריון - לאחרונה נפוצו ברשתות החברתיות טענות לא מבוססות, לפיהן חיסוני קורונה עלולים להזיק לפריון. יודגש כי טענות אלו נעדרות בסיס מדעי וכלל לא מוכרות עובדות בעת הזו המצביעות על פגיעה אפשרית (ואף לא תיאורטית) בפוריות הגבר או האישה כתוצאה מהחיסונים המוכרים, ואף לא מוכר כל מנגנון ביולוגי משכנע היכול להצביע על אפשרות כזאת (ראו נייר עמדה בנושא)

בהקשר לשמועות ולהכפשות ברשתות החברתיות של רופאים התומכים בחיסון, מפרסמת הר''י גם ההודעה הבאה:

הר״י דורשת פתיחה בחקירה לאלתר נגד האלימות וההסתה ברשתות החברתיות נגד רופאים המעודדים חיסונים. במקביל שיגר יור הרי פרופ ציון חגי מכתב תמיכה לרופאים נגדם מופנים דברי ההסתה

פרופ ציון חגי יור ההסתדרות הרפואית פנה הבוקר ליועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט  ולמפכל המשטרה רב ניצב יעקב שבתאי בדרישה לפתוח בחקירה פלילית בעקבות דברי ההסתה והאלימות הקשים המופנים נגד רופאים בכירים הפועלים לקידום מאמץ החיסונים הלאומי בראשם פרופ גליה רהב ופרופ גילי רגב.

במכתב התלונה מציג חגי שורה של אמירות קשות הנאמרות בעיקר ברשתות החברתיות של מתנגדי החיסונים הפועלים גם באמצעות מימון מודעות וקמפיינים המבקשים להפיץ פייק ניוז במטרה להפחיד את הציבור באופן שרלטני.

כמו כן חגי שיגר מכתב תמיכה לכלל הרופאים בפרופ רהב וחבריה:
"הזדעזעתי לקרוא על המתקפות האישיות שאת חווה מצד מכחישי מדע ומתנגדי חיסונים משולחי רסן ואלימים", כתב יו"ר ההסתדרות הרפואית, פרופ' ציון חגי, במכתב ששיגר לרהב. "אני מבקש לחזק את ידייך אל מול אותן התבטאויות אלימות וקשות. אך אין לזלזל בחומרת המעשים ויש למצות את הדין".
כאמור דורש חגי בפתיחת בחקירה למען יראו וייראו אותם מסיתים אלימים. הרי מצידה מבטיחה לעמוד איתן לצד הרופאים בחזית העשייה ותמשיך לקדם את קמפיין עידוד המודעות והחשיבות לחיסונים.

 

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<