חדשות

האם אבקנים תורמים לזיהום בנגיף הקורונה? (Proceedings of the National Academy of Sciences)

11/03/2021

 

מספר מדענים טוענים כי הם זיהו דפוס של הישנות גלי זיהומי קורונה ברחבי העולם: עם עליה ברמות אבקנים באוויר ב-31 מדינות נרשמה עליה בהיקף מקרי COVID-19. עם זאת, מחקרים אחרים מצביעים על מגמה הפוכה, כאשר בשיא עונת האבקנים תועדה ירידה בהיקף זיהומים נשימתיים, דוגמת COVID-19 ושפעת. יש אף עדויות לפיהן אבקנים עשויים להתחרות עם הנגיף הגורם ל-COVID-19 ואף עשויים לסייע במניעת זיהום.

 

במאמר שפורסם בכתב העת Proceedings of the National Academy of Sciences, מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, המבוססות על נתוני ניטור מ-248 אתרי ניטור אבקנים הנישאים באוויר. המחקר גם לקח בחשבון השפעות אחרות, דוגמת צפיפות האוכלוסייה, טמפרטורה, לחות והוראות סגר. מהנתונים עלה כי כאשר חלה עליה ברמות אבקנים באוויר, חלה לאחר כארבעה ימים גם עליה בהיקף מקרי הדבקה בקורונה. החוקרים מצאו כי אבקנים היו אחראיים, בממוצע, ל-44% מהוריאביליות בהיקף הזיהומים בין המדינות.

 

להערכת החוקרים, אבקנים עשויים להיות הגורם בבסיס זיהומים נשימתיים, לא מאחר והנגיפים תופסים טרמפ על גרגירי האבקנים ומטיילים לחלל הפה, עיניים ואף, אלא מאחר והאבקנים מפריים להגנה החיסונית, גם באלו שאינם אלרגיים לאבקנים אלו.

 

כאשר אנו שואפים את האבקנים, הם מגיעים לרירית האף ושם יכולים להפחית את ביטוי גנים החשובים להגנה מפני זיהומים הנישאים באוויר.

 

מחקר שפורסם לפני כשנה מצא כי עכברים שנחשפו לאבקנים ייצרו כמות קטנה יותר של אינטרפרון וכימיקאלים מגנים אחרים של מערכת החיסון. באלו שנדבקו בנגיף RSV תועדה כמות רבה יותר של הנגיף בגוף, בהשוואה לעכברים שלא נחשפו לאבקנים. עוד דווח כי ההשפעה הייתה דומה בקרב בני אדם שהתנדבו לקחת חלק במחקר.

 

החוקרים מעלים את ההשערה כי אבקנים עלולים להוביל להפחתת ההגנה של הגוף מפני נגיפים הנישאים באוויר, דוגמת נגיף הקורונה, ולכן במקביל לעליה ברמות אבקנים באוויר חלה עליה בהיקף מקרי ההדבקה בנגיף הקורונה.

 

אעפ"י כן, מאחר וישנם מחקרים המציגים תמונה הפוכה, המומחים כותבים כי ישנן תיאוריות רבות בנושא, אך עדיין אין תשובה ברורה באשר לשאלת ההשפעה של אבקנים על הסיכום לזיהום בנגיף הקורונה.

 

Proceedings of the National Academy of Sciences 2021

 

לידיעה במדסקייפ

 

 

 

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<