חדשות

מהו פרק הזמן המומלץ להמתין עד התערבות ניתוחית לאחר זיהום בנגיף הקורונה? (Anaesthesia)

11/03/2021

 

דחיית ניתוח לתקופה של לפחות 7 שבועות לאחר בדיקה חיובית לנגיף הקורונה לוותה בסיכון מופחת לתמותה, בהשוואה למקרים בהם לא דחו את ההתערבות הניתוחית בחולים אלו, כך עולה מתוצאות מחקר בינלאומי חדש, שפורסמו בכתב העת Anaesthesia.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי זיהום בתר-ניתוחי בנגיף הקורונה מעלה את הסיכון לתמותה לאחר-ניתוח. כעת הם ביקשו לקבוע את פרק הזמן האופטימאלי לדחיית התערבות ניתוחית לאחר תוצאה חיובית לנגיף הקורונה.

 

המחקר הרב-מרכזי, בינלאומי, פרוספקטיבי, כלל חולים שעברו ניתוח אלקטיבי או ניתוח דחוף במהלך אוקטובר 2020. החוקרים ערכו השוואה בין חולים עם עדות לזיהום בנגיף הקורונה טרם הניתוח אל מול משתתפים ללא זיהום זה. התוצא העיקרי היה שיעורי התמותה 30 ימים לאחר הניתוח.

 

ניתוח סטטיסטי שימש להערכת שיעורי התמותה לאחר 30 ימים מההתערבות הניתוח כפונקציה של מרווח הזמן מהאבחנה של זיהום בנגיף הקורונה ועד לניתוח.

 

מבין 140,231 משתתפים (116 מדינות), 3,127 חולים (2.2%) אובחנו עם זיהום בנגיף הקורונה טרם הניתוח. שיעורי התמותה לאחר 30 ימים בחולים ללא זיהום בנגיף הקורונה עמדו על 1.5%. בקרב אלו עם זיהום בנגיף הקורונה טרם הניתוח, שיעורי התמותה עלו בחולים שנותחו בתוך שבועיים, לאחר 3-4 שבועות ולאחר 5-6 שבועות מהאבחנה (יחס סיכויים של 4.1%, 3.9% ו-3.6%, בהתאמה).

 

כאשר הניתוח בוצע לפחות 7 שבועות לאחר האבחנה של נגיף הקורונה, הסיכון לתמותה היה דומה לזה שתועד בחולים ללא זיהום בנגיף הקורונה (1.5%).

 

מהנתונים עולה כי גם לאחר דחיית התערבות ניתוחית לפרק זמן של לפחות 7 שבועות לאחר זיהום בנגיף הקורונה, הסיכון לתמותה היה מוגבר בקרב חולים עם המשך תסמינים של הזיהום הנגיפי, בהשוואה לחולים בהם התסמינים חלפו לחלוטין או בהשוואה לאלו ללא תסמינים של הזיהום הנגיפי (6.0% לעומת 2.4% לעומת 1.3%, בהתאמה).

 

החוקרים כותבים כי במידת האפשר, יש לדחות ניתוח למשך לפחות 7 שבועות לאחר זיהום בנגיף הקורונה, כאשר בחולים עם המשך תסמינים לאחר פרק זמן זה, עדיף לדחות את ההתערבות הניתוחית לפרק זמן ארוך יותר.

 

Anaesthesia 2021

 

לידיעה ב-MedPage Today

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<