חדשות

המשך מגמה חיובית בכל מדדי הקורונה מחייב היערכות לתרחיש של ווריאנטים עמידים ומעקב יומי אחר נתוני חולים חדשים מחוסנים

11/03/2021

מאת מערכת אי-מד

נתוני לוח הבקרהתמ"צ יומי מגן ישראל ודו"ח אמ"ן מצביעים על המשך מגמה חיובית בכל הפרמטרים הרלוונטים כולל תחלואה קשה (645) , תמותה (15) , מקדם הדבקה (0.85) ושיעור בדיקות חיוביות (2.9%) . מנגד מבצע ההתחסנות נמשך בהיקף של כ-90-100 אלף ליום ורמת הכיסוי/הגנה של האוכלוסייה בסיכון מתקרבת ל-90% .

המשך המגמה הזו אמור לאפשר המשך הקלות וחזרה לשגרה, בעיקר בקרב קבוצת בעלי התוו הירוק המהווה כבר את רוב האוכלוסייה הבוגרת. במסגרת זו יש מקום לשקול עדכון תקנות שההיגיון האפידמיולוגי שלהם לא ממש ברור כמו למשל עטיית מסיכות באוויר הפתוח, או צורך בעטיית מסכות ושמירת ריחוק במקומות הפתוחים לבעלי תוו ירוק בלבד. גישה כזו עשוייה דווקא לשפר ההיענות של הציבור לתקנות שמאחוריהן יש הגיון.

במקביל, נראה שהאיום המשמעותי ביותר על המשך המגמה הנוכחית הוא הופעה (מחו"ל או "תוצרת מקומית" ) של ווריאנט עמיד לחיסון. איום אפשרי נוסף הוא שרמת האפקטיביות של החיסונים תרד מוקדם מהצפוי.  לתרחישים אלה חשוב שהמערכת תהיה ערוכה, ובעיקר חשוב כאן הזיהוי המוקדם של מגמות/אפשרויות אלה. לכן מומלץ שהדיווח היומי של כל הגורמים הנ"ל יתחיל לכלול את נתוני המאומתים החדשים המחוסנים, וכן החולים הקשים המחוסנים.  שינוי במספרים אלה (שהיום הם נמוכים מאוד) עלול להוות תמרור אזהרה, כשכמובן יהיה חשוב מאוד במקרים כאלה לבצע ריצוף גנטי ולוודא שלא מדובר בווריאנט עמיד.

לכן שמחנו לראות היום את הודעת אסותא אשדוד המוצגת להלן :

מנכ"ל ביה"ח הציבורי אסותא אשדוד ד"ר ארז ברנבוים: "האפשרות שניתפס פעם נוספת לא מוכנים איננה אופציה".
ד"ר נדב שורק מנהל המעבדה: "השנה האחרונה לימדה אותנו המון, מוכנות היא המפתח להצלחה"

 על רקע שנת הקורונה, הולכות ונשלמות ההכנות בבית החולים הציבורי אסותא אשדוד לפתיחתה של המעבדה הייעודית לחקר ואבחון מחלות מתפרצות.
המעבדה היא ייחודית בנוף המעבדות הרפואיות בישראל, בכך שכל תכליתה יוקדש לחקר ויישום זיהוי מהיר של מחלות מתפרצות.
פתיחתה של המעבדה התאפשרה הודות לתרומה בגובה מיליון דולר שהתקבלה דרך קרן היסוד. התורם ביקש להישאר אנונימי אך דרש כי התרומה תוקדש לחקר מחלות מתפרצות.
בראש המעבדה יעמוד ד"ר נדב שורק- כיום, ממלא מקום מנהל המעבדה למיקרוביולוגיה קלינית בבית החולים, בוגר לימודי פוסט דוקטורט מאוניברסיטת ברקלי ודוקטורט בביולוגיה מאוניברסיטת ת"א. 
מנכ"ל בית החולים הציבורי אסותא אשדוד ד"ר ארז ברנבוים : "בית החולים הציבורי אסותא אשדוד, הינו המתקדם ופורץ הדרך בישראל. לקחי השנה האחרונה מלמדים אותנו כי עלינו לעשות את מרב המאמצים להיות מוכנים לכל תרחיש של מגפה חדשה מתפרצת. המעבדה הייעודית לחקירת מחלות מתפרצות היא ייחודית בנוף המעבדות בישראל. המעבדה הוקמה לצורך איתור מחלות מתפרצות מתוך מטרה לזהות ולחקור נגיפים עתידים. האפשרות שניתפס פעם נוספת לא מוכנים –איננה אופציה".
מנהל המעבדה החדשה ד"ר נדב שורק: "הקמת המעבדה תאפשר לנו להיות תמיד עם היד על הדופק. מוכנות היא שם המפתח, והמעבדה החדשה תתמקד בסריקה של התפרצויות של פתוגנים (חיידקים ווירוסים בעיקר). הרעיון הבסיסי הוא כל הזמן לפתח בדיקות כנגד פתוגנים קיימים וחדשים אשר יוכלו לשמש אותנו במקרה של התפרצות. במהלך התפרצות הקורונה המעבדה הייתה צריכה להתחיל בלי ידע מקדים וללא בדיקה קיימת, ולעלות בפרק זמן קצר מאוד מאפס בדיקות ביום לאלפי בדיקות ביום. באמצעות היכולות המתקדמות במעבדה החדשה נוכל לצמצם את פרק הזמן ההתחלתי ולתמוך במערך ביצוע הבדיקות, הן בפן המחקרי והן בפן הביצועי".

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<