חדשות

שאלות נפוצות: מה חשוב לדעת אודות מתן חיסונים כנגד קורונה לילדים? (מתוך אתר Medscape)

01/04/2021

 

כאשר יותר ויותר מבוגרים מחוסנים כנגד נגיף הקורונה, חוקרים מפנים את תשומת הלב למחקרים להערכת החיסון בילדים ובני נוער, הנערכים בימים אלו בארצות הברית בילדים מגיל 6 חודשים. במאמר שפורסם באתר Medscape משיבים מומחים בתחום לשאלות נפוצות אודות מתן החיסונים לילדים.

 

האם חיסונים כנגד נגיף הקורונה באמת נדרשים בילדים, מאחר והם בסיכון נמוך יותר לפתח מחלה חמורה?

המומחים מסכימים כי התשובה חיובית ובהחלט יש צורך בחיסונים.

ידוע כי הילדים אינם מושפעים בהיקף דומה למבוגרים, אך לא מדויק לקבוע אין לזיהום חשיבות. הסבירות כי ילדים קטנים יפתחו COVID וידביקו מבוגרים בנגיף היא נמוכה יותר, אך מתבגרים דומים יותר למבוגרים במונחים של הדבקה והפצת הנגיף.

 

ההגנה על ילדים היא קריטית, מאחר וישנם מיליוני ילדים שנדבקו בנגיף, מהם עשרות אלפים אושפזו ולמעלה מ-260 ילדים הלכו לעולמם. נכון ל-18 במרץ, 3.34 ילדים בארצות הברית נדבקו בנגיף. מעבר להגנה על הילדים מהזיהום ומהסיבוכים, חשוב לקחת בחשבון גם את עיקרון חסינות העדר, הדורשת כי 70-85% מהאוכלוסיה יהיו חסינים לזיהום.

 

אילו חברות בוחנות חיסון כנגד נגיף הקורונה בילדים?

 

נכון ל-25 במרץ, חברת פייזר וחברת מודרנה השיקו מחקרים קליניים להערכת החיסונים שלהן כנגד נגיף הקורונה לילדים מגיל 6 חודשים, ילדים גדולים יותר ובני נוער. החיסון של חברת פייזר קיבל אישור לשימוש חירום מטעם מנהל המזון והתרופות האמריקאי מגיל 16 שנים, בעוד שלמודרנה אישור אירופאי לשימוש מגיל 18 שנים.

 

האם החיסונים לילדים יהיו שונים מאלו הניתנים למבוגרים?

 

החיסונים הניתנים למבוגרים הם אלו הנבחנים לשימוש בילדים. החיסונים של חברות מודרנה ופייזר מבוססים על רנ"א שליח ובעצם מורים לתאים לייצר חתיכה לא-מזיקה של חלבון ה-Spike Protein, המצוי על פני השטח של נגיף הקורונה. הגוף לומד לתקוף את הנגיף האמיתי, כאשר נתקל בו. באשר למינונים לצעירים, על כך עובדים כעת בחברות במטרה להבין טוב יותר את המינונים המתאימים.

 

מתי החיסונים צפויים להיות זמינים לילדים ומתבגרים?

 

אמנם קשה לנבא רבות בנושא, אך הסברה היא כי עד לסתיו הקרוב יהיו חיסונים זמינים לשימוש בילדים בגילאי 12-17 שנים. מאחר והמחקרים בילדים מתחת לגיל 12 רק החלו לאחרונה, לא צפויים נתונים בנושא עד סוף שנת 2021 או תחילת שנת 2022.

 

 

האם ילדים צפויים לפתח תופעות לוואי דומות למבוגרים?

 

נושא זה עדיין אינו ידוע, אך חוקרים ממשיכים לאסוף מידע בנושא.

 

 

האם תתכן מדיניות של חובת חיסון ילדים בכדי לאפשר חזרה לבית הספר?

 

נותר עוד לקבל החלטה בנושא, אך ההחלטה אם להתיר רק לילדים שחוסנו לשוב לבית הספר צפויה להתקבל בכל מדינה בנפרד.

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<