אתרים מומלצים

התועלת של טיפול משולב ב-Trazodone ו-Pregabalin בחולי פיברומיאלגיה (BMC Musculoskeletal Disorders)

07/09/2011

מאת ד"ר עמית עקירוב

 

במאמר חדש שפורסם ב-BMC Musculoskeletal Disorders מדווחים חוקרים כי הוספת Pregabalin (ליריקה) לטיפול המקובל ב-Trazodone (טרזודיל) כנגד פיברומיאלגיה הוביל לשיפור ניכר יותר בתסמיני המחלה, בהשוואה למתן טיפול ב-Trazodone בלבד.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי למרות ש-Trazodone משמש לעיתים קרובות לטיפול בחולי פיברומיאלגיה, יעילותו במקרים אלו לא נבחנה דיו. במידה ויימצא כי הטיפול ב- Pregabalin הינו יעיל בחולים אלו, לאחר שהודגמה יעילותו על איכות השינה והכאב בפיברומיאלגיה, אזי יוכל להשלים את ההשפעות נוגדות-דיכאון ונוגדות החרדה של Trazodone. במחקר הנוכחי ביקשו החוקרים להעריך את היעילות של טיפול ב-Trazodone בלבד ובשילוב עם Pregabalin, כנגד פיברומיאלגיה.

 

במחקר הלא-מבוקר, בתווית-פתוחה, ניתן טיפול ב-Trazodone במינון גמיש (50-300 מ"ג ליום) ל-66 חולי פיברומיאלגיה, במהלך 12 שבועות; 41 חולים שהשלימו את הטיפול הסכימו לטיפול ב- Pregabalin, שניתן גם כן במינון גמיש (75-450 מ"ג ליום), בשילוב עם Pregabalin למשך 12 שבועות נוספים.  

 

החוקרים עקבו אחר מספר מדדים, כולל FIQ (Fibromyalgia Impact Questionnaire), PSQI (Pittsburgh Sleep Quality Index),BDI (Beck Depression Inventory), HADS (Hospital Anxiety and Depression Scale), BPI (Brief Pain Inventory), SF-36 (Short Form Health Survey) ו-PGI (Patient's Global Improvement Scale).

 

מהתוצאות עולה כי הטיפול ב-Trazodone הביא לשיפור משמעותי בחומרה הגלובאלית של פיברומיאלגיה, איכות השינה ודיכאון, כמו גם בהפרעה של כאב לפעילויות יומיומיות, אם כי ללא עדות להשפעה ישירה על כאב גופני. לאחר שילוב Pregabalin נרשם שיפור נוסף ומשמעותי בחומרת פיברומיאלגיה, דיכאון והפרעה של כאב לפעילויות יומיומיות, וכן תועדה הטבה בכאב גופני. במהלך השלב השני של המחקר, רק שני חולים פרשו מהמחקר בשל תופעות לוואי.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי טיפול ב-Trazodone הביא לשיפור משמעותי בחומרת פיברומיאלגיה ובתסמינים הנלווים האופייניים למחלה. מתן Trazodone בשילוב עם Pregabalin הביא לשיפור ניכר יותר, כאשר החולים סבלו היטב את הטיפול המשולב.

 

BMC Musculoskeletal Disorders. 2011;12 

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<